1 września o godz. 20.30 w auli Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej nastąpi uroczyste otwarcie AME. Poprzedzi je parada ponad 20 drużyn narodowych.

O tytuł akademickiego mistrza Europy w brydżu i badmintonie będą walczyć zawodnicy z ponad 20 krajów Europy, którzy od 31 sierpnia do 6 września przyjadą do Warszawy. Są wśród nich reprezentanci Portugalii, Turcji, Niemiec, Rumunii, Francji, Szwajcarii, Słowenii, Rosji, Włoch, Czech, Holandii, Hiszpanii, Belgii oraz kilka zespołów z Polski.

 

Uniwersytet Warszawski organizuje oba turnieje po raz pierwszy. Akademickie Mistrzostwa Europy są zawodami wspieranymi przez Europejską Federację Sportu (EUSA). Pierwszy raz odbyły się w 2001 roku. Dziś w całej Europie organizowane są zawody w 19 dyscyplinach sportowych. Uczestnicy biorą udział w konkursach drużynowych oraz indywidualnych. W imprezie mogą startować jedynie mistrzowie akademiccy, którzy zajmują czołowe lokaty w swoich krajach.

 

Pierwsze dni września zdominują zawody drużynowe. W hotelu Gromada przy Placu Powstańców Warszawy 2 rozgrywać swoje partie będą brydżyści. – Zawodnicy AZS UW mają w tej dyscyplinie szanse medalowe. Od kilku lat zajmują najlepsze pozycje w Europie i na świecie – mówi Włodzimierz Leśniewski, kierownik AZS UW. – W ostatnim czasie nasz zawodnik, Jakub Wojcieszek, zdobył w Norwegii srebro Mistrzostw Europy open. Dwie osoby z UW należące do reprezentacji Polski wywalczyły złoto na mistrzostwach juniorów, a trzy osoby – srebro.

 

Badmintoniści zmierzą się na hali przy ul. S. B. Lindego 20. Od 4 do 6 września rozegrają mecze w klasyfikacji indywidualnej. – W uniwersyteckiej ekipie będzie zawodniczka polskiej drużyny narodowej. Polskę będą reprezentować dwa zespoły: z UW i z Uniwersytetu Opolskiego. Mocny skład wystawi uczelnia z Opola, która ma kilku zawodników kadry – ocenia Włodzimierz Leśniewski.

 

Podczas Akademickich Mistrzostw Europy zarówno w badmintonie, jak i w brydżu kibice będą mogli zapoznać się z zasadami tych dyscyplin oraz spotkać sportowców z całej Europy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Więcej informacji

www.eucbadminton2015.eu

www.eucbridge2015.eu