Prawie 230 osób z ponad 30 państw przyjechało na UW, aby uczyć się języka polskiego. Na zakończenie wakacyjnego kursu obcokrajowcy zatańczyli poloneza.

Kurs, organizowany przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW, trwał cztery tygodnie. Zajęcia odbywały się na różnym poziomie zaawansowania, od poniedziałku do piątku na Wydziale Neofilologii UW.

 

– W tym roku mieliśmy 20 grup podstawowych, grupę studentów z Moguncji oraz 5 grup nauczycieli języka polskiego z Białorusi, Litwy, Gruzji, Kazachstanu oraz Obwodu Kaliningradzkiego – wylicza dr hab. Piotr Garncarek, kierownik kursu. Polskiego chętnie uczą się też Chińczycy, Japończycy, Brazylijczycy czy Kanadyjczycy.

 

Oprócz lektoratów studenci uczestniczyli w wykładach, konwersatoriach i warsztatach np. kulturowo-leksykalnych, z tekstem śpiewanym, fonetycznych, tanecznych, czy kulinarnych – Najbardziej podobały mi się zajęcia z fonetyki. Bez problemu potrafię powiedzieć: „I cóż, że ze Szwecji” czy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Mieliśmy też zajęcia dotyczące języka potocznego i slangu – ocenia Arseni Somrow z Łotwy, który studiuje polsko-łotewskie stosunki kulturowe oraz oprowadza po Rydze polskich turystów.

 

Kurs odbywa się po raz 60. Nowością były językowo-kulturowe planszówki dostosowane do wszystkich poziomów językowych oraz gra miejska „Śladami Bazyliszka”. Dzięki niej uczestnicy poznawali topografię Warszawy i wchodzili w interakcję z mieszkańcami miasta, ćwicząc umiejętności zdobyte podczas zajęć.

 

Wakacyjny kurs języka polskiego zakończył się 28 sierpnia. Uczestniczy kursu zatańczyli poloneza w ogrodach BUW przy ul. Dobrej 56/66.

 

Zapisy na kolejną edycję wakacyjnego kursu potrwają do lipca 2016 roku. Polonicum organizuje też roczny kurs przygotowawczy oraz kursy ogólnodostępne. Więcej informacji na stronie Polonicum.