Dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii UW i prof. Ewa Gruszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS od ponad dziesięciu lat prowadzą badania nad psychospołecznym funkcjonowaniem ludzi zakażonych wirusem HIV. Informacje o projektach naukowych i publikacjach w tym zakresie można znaleźć na stronie hiv.psychologia.pl.

Dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Ewa Gruszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS od ponad dekady zajmują się tematyką dobrostanu osób zakażonych wirusem HIV. – Rezultaty naszych projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie czynników, z których powodu ludzie żyjący z HIV odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji. Cały czas pragniemy zrozumieć, co i jak warunkuje samopoczucie tej grupy pacjentów – mówi dr hab. Marcin Rzeszutek.

 

Z wynikami badań naukowców można zapoznać się na stronie hiv.psychologia.pl. Ma ona służyć jako kompendium naukowej wiedzy na temat biologicznych, psychologicznych i społecznych aspektów funkcjonowania osób zakażonych HIV w Polsce. Treści publikowane w portalu stanowią podsumowanie ponad dziesięcioletnich badań zespołu pod kierunkiem dr. hab. Marcina Rzeszutka, których celem jest podnoszenie poziomu rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV.

 

– Wszystkim zainteresowanym udostępniamy bazę wiedzy, która już teraz liczy 11 artykułów, dwa zbiorcze podsumowania wyników naszych projektów oraz odnośniki do 25 publikacji naukowych, które są owocem naszych badań nad dobrostanem osób zakażonych wirusem HIV w Polsce. W przyszłości strona będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne materiały, które powstaną na bazie kolejnych projektów naukowych naszego zespołu badawczego – zaznacza dr hab. Rzeszutek.

 

Rekrutacja do najnowszego badania online 

Trwa nabór do pierwszego etapu ogólnopolskiego projektu, w którym naukowcy z UW i SWPS będą badać to, w jakim stopniu stres, a także dawane i otrzymywane wsparcie społeczne wpływa na poczucie stygmatyzacji u osób zakażonych wirusem HIV.

 

– Chcemy sprawdzić, jakie są czynniki, które powodują, że osoby zakażone wirusem HIV w Polsce czują się stygmatyzowane. Jest to wyjątkowy projekt, ponieważ jego celem jest zdobywanie kompleksowej i rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV. Wyniki naszych badań mają poprawiać jakość życia i dobrostan osób zakażonych oraz inspirować terapeutów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi prof. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.

 

Badanie jest całkowicie anonimowe i odbywa się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, w tym także z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmuje nie więcej niż około 20 minut. Szczegółowe informacje na temat badania można znaleźć na stronie hiv.psychologia.pl.

 

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.