Mit w rozumieniu mitologii Greków i Rzymian to motyw przewodni konkursu „Antyk – kamera – akcja!” organizowanego przez międzynarodowy zespół naukowców pracujących w projekcie „Our Mythical Childhood…” na Wydziale „Artes Liberales” UW. Konkurs jest skierowany do gimnazjalistów i licealistów – aby wziąć w nim udział, trzeba nakręcić film.

W konkursie „Antyk – kamera – akcja!” może wziąć udział jedna osoba lub grupa osób w wieku od 15 do 19 lat, która pod opieką nauczyciela przygotuje film dotyczący wybranego motywu mitologicznego. Sposób jego przedstawienia jest dowolny – może to być reportaż filmowy, dokument, prezentacja dzieła sztuki, wywiad, film fabularny czy animacja. Gotowy materiał nie może być dłuższy niż 4 minuty.

 

Laureatów wybierze jury składające się z badaczy i popularyzatorów wiedzy o antyku, a także specjalistów zajmujących się sztuką filmową z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, University of Roehampton w Londynie oraz University of Cambridge. Obradom będzie przewodniczył Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser i scenarzysta telewizyjny oraz teatralny. Jury będzie oceniało treść i formę filmów. Zwycięzcy otrzymają nagrody-niespodzianki.

 

Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych na konkurs upływa 1 marca. Gotowy film, czyli pracę konkursową, należy umieścić w serwisie YouTube najpóźniej 1 kwietnia.

 

Szczegółowe informacje o konkursie i regulaminie.

 

Na pytania dotyczące konkursu odpowiada Dorota Bazylczyk, sekretarz jury: dorota.bazylczyk@student.uw.edu.pl.

„Our Mythical Childhood… The Reception of Classical Antiquity in Children’s and Young Adults’ Culture in Response to Regional and Global Challenges” to projekt międzynarodowego zespołu naukowców, którym kieruje prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” UW. Na badanie recepcji antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej prof. Marciniak otrzymała prestiżowy Consolidator Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W projekcie pracują naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii.