Na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się akcja „UW gratuluje Oldze Tokarczuk”. Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu mają okazję pogratulować Noblistce z okazji wręczenia nagrody. Autorka takich powieści jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni” jest absolwentką Wydziału Psychologii UW.

Poniżej pełna galeria ⇓

10 grudnia w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla przyznaną za rok 2018. Pisarka jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w Polsce i na świecie. W swoim dorobku ma m.in. powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights) i Nagrodą Literacką „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

 

Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psychologiem. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest piątym polskim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i zarazem jedną z trzech osób w tym gronie, obok Henryka Sienkiewicza i Czesława Miłosza, które studiowały na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Z okazji wręczenia Nagrody przez Komitet Noblowski na uczelni w dniach 9 i 10 grudnia odbędzie się akcja „UW gratuluje Oldze Tokarczuk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie studentów i pracowników Uniwersytetu do dołączenia do gratulacji składanych Noblistce poprzez sfotografowanie się ze specjalną ramką okolicznościową. Plansza nawiązuje do twórczości Olgi Tokarczuk oraz zawiera cytat z listu pisarki skierowanego do prof. Marcina Pałysa, rektora UW.

 

Każda osoba biorąca udział w akcji będzie mogła udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych, oznaczając je nazwą profilu Uniwersytetu oraz hashtagami #UWgratulujeTokarczuk i #NoblistkajestzUW. Organizatorem akcji jest Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Zdjęcia z ramką okolicznościową będzie można zrobić 9 grudnia w godzinach 9.00-10.00 oraz w czasie przerw pomiędzy zajęciami na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, w okolicach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Bramy Głównej. 10 grudnia w godzinach 11.00-13.00 ramka będzie dostępna przy wejściu do Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 55/56).

 

W obchody wręczenia Nagrody Nobla włączają się także jednostki UW. Wydział Psychologii zaprasza 10 grudnia m.in. do udziału w konkursie i interdyscyplinarnym czytaniu opowiadania Olgi Tokarczuk. Więcej informacji znajduje się na stronach Wydziału: http://psych.uw.edu.pl/ oraz  https://pl-pl.facebook.com/WydzialPsychologiiUW/. Na wspólne oglądanie wręczenia Nagrody Nobla zaprasza także Wydział Polonistyki: https://www.facebook.com/events. W Instytucie Lingwistyki Stosowanej odbędzie się Dzień Noblowski: https://www.ils.uw.edu.pl/. Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW organizuje 10 grudnia o godz. 16.30 przy ul. Oboźnej 8 wspólne oglądanie transmisji z gali noblowskiej oraz wystawę pt. „Tłumaczy zawsze traktowałam jak współautorów mojego tekstu –  Olga Tokarczuk” poświęconą pracownikom i absolwentom iberystyki, którzy tłumaczyli dzieła Noblistki na języki: hiszpański, portugalski i kataloński. Więcej informacji: https://www.facebook.com/iberystykauw

 

Decyzją Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej w tym roku przyznano dwie literackie Nagrody Nobla – za rok 2018 i za rok 2019. Tę ostatnią otrzymał austriacki pisarz i tłumacz, Peter Handke.

 

Transmisja wręczenia nagród będzie dostępna online 10 grudnia od godz. 16.30 pod adresem: https://www.nobelprize.org/

 

Senat Uniwersytetu Warszawskiego pogratulował Oldze Tokarczuk w uchwale z dnia 20 listopada 2019 roku.

#UWgratulujeTokarczuk #NoblistkajestzUW

 

Przebieg akcji będzie można śledzić także na profilach Uniwersytetu w mediach społecznościowych:

 

https://twitter.com/UniWarszawski

https://www.facebook.com/fanpageUW

https://www.instagram.com/uniwersytetwarszawski/

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem akcji, w inicjatywę włączyło się wiele osób z grona studentów i pracowników Uniwersytetu: