1 sierpnia społeczność UW upamiętni kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Bramy Głównej.

W dniu wybuchu powstania, 1 sierpnia 1944 roku, VIII Zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście podjęło próbę odbicia Uniwersytetu Warszawskiego z rąk okupacyjnych wojsk niemieckich. Już wtedy tę jednostkę nazywano „Krybarem”. 5 sierpnia zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Kolejne próby przejęcia terenu Uniwersytetu zostały przeprowadzone 23 sierpnia i 2 września. W 2014 roku Senat UW wyróżnił Grupę Bojową „Krybar” Medalem UW.

Co roku na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, przy tablicy upamiętniającej bohaterów tych wydarzeń, Uniwersytet Warszawski wraz ze Środowiskiem Grupy Bojowej „Krybar” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej organizuje uroczystość wspomnieniową połączoną ze złożeniem kwiatów. W tym roku w uroczystości weźmie także udział delegacja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar”.

Tegoroczne spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 na dziedzińcu w pobliżu Bramy Głównej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Przewidziane są wystąpienia prof. Jerzego Gaździckiego (pseudonim „Gołąb”), prezesa Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK, a także władz Uniwersytetu Warszawskiego. Powstańcze pieśni odśpiewa Chór Akademicki UW.

Film „Grupa” powstał z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. Opowiada o Grupie Bojowej AK „Krybar”, która wzięła w udział w walkach o Uniwersytet.