– Centrum Europejskie ma znaczący wkład i zasługi dla rozwoju studiów europejskich w Polsce – podkreślał podczas jubileuszu tej jednostki prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. W tym roku Centrum Europejskie obchodzi rocznicę 30-lecia swojego istnienia.

Obchody jubileuszowe 30-lecia Centrum Europejskiego odbyły się 27 maja w Sali Kolumnowej Wydziału Historii UW. W trakcie uroczystości prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, który w latach 1999-2005 był dyrektorem tej jednostki, podkreślał wkład i zasługi Centrum dla rozwoju studiów europejskich w Polsce. Prof. Ewa Krogulec, prorektor ds. rozwoju, zwróciła uwagę na multidyscyplinarność w zakresie prowadzenia badań i dydaktyki w Centrum Europejskim. – Na uznanie zasługuje wysoki stopień umiędzynarodowienia tej jednostki oraz wpływ na upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat Europy i Unii Europejskiej, co obecnie ma istotne znaczenie w kontekście wojny w Ukrainie – zaznaczyła prof. Ewa Krogulec.

Centrum Europejskie powstało w 1991 roku. Początkowo zajmowało się rozpowszechnianiem wiedzy eksperckiej oraz szkoleniem kadr administracji publicznej przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. W 1995 roku zostały otwarte studia na kierunku stosunki międzynarodowe ze specjalnością integracja europejska, a w 2004 roku na kierunku europeistyka. Centrum wydaje anglojęzyczny kwartalnik „Studia Europejskie – Studies in European Affairs”. Obecnie jednostką kieruje dr hab. Kamil Zajączkowski.

Więcej informacji o uroczystości 30-lecia Centrum Europejskiego UW można przeczytać na stronie internetowej jednostki.