Co roku 1 sierpnia powstańcy i pracownicy UW spotykają się, by przypomnieć historię Powstania Warszawskiego. Tak będzie i w 70. rocznicę zrywu.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 11 przed tablicą poświęconą powstańcom. Zawisła ona tuż za bramą główną UW na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu w 50. rocznicę wybuchu powstania. Spotkania społeczności UW z powstańcami wpisały się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń i stały się tradycją.

 

25 czerwca tego roku Senat Uniwersytetu wyróżnił Medalem UW grupę bojową „Krybar” okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która podczas powstania walczyła o Uniwersytet. To wyróżnienie jest przyznawane w wyjątkowych sytuacjach. – Jeden medal jest dla całego zgromadzenia, natomiast każdy z państwa otrzyma swój własny, z numerem 9. Medal nr 1 otrzymał papież Jan Paweł II, a państwo jesteście dziewiątym laureatem – mówił do powstańców prof. Marcin Pałys, rektor UW w czasie uroczystości nadania wyróżnienia kombatantom. Wśród uhonorowanych medalem są również premier Tadeusz Mazowiecki oraz filozof Leszek Kołakowski.

 

Z okazji nadania odznaczeń Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o historii walk na Powiślu. W książce znajduje się niemal 100 fragmentów wspomnień 31 Krybarowców. Na antenie radia Kampus 1 sierpnia w audycji „Studenteria” będzie można wysłuchać rozmowy z dr. Robertem Gawkowskim. Obok wątków warszawskich i uniwersyteckich pojawią się kulisy powstawania książki.

 

– W rocznicę wybuchu Powstania będziemy rozmawiać na antenie z powstańcami na temat młodości, dojrzewania, współczesności i zestawiać ich przemyślenia z poglądami osób młodych. Nie zabraknie relacji reporterów z rocznicowych uroczystości. O godz. 17 radio zamilknie na 70 sekund, by upamiętnić wydarzenia sprzed 70 lat. Muzycznie – przypomnimy słuchaczom płytę zespołu Lao Che – „Powstanie warszawskie” – zapowiada Piotr Topoliński, szef redakcji informacji i publicystyki Akademickiego Radia Kampus.

 

Przeczytaj fragment książki