Palmyra to syryjskie miasto, w którym tzw. Państwo Islamskie zniszczyło wiele starożytnych zabytków. Dyskusja o nich na konferencji „Life in Palmyra, life for Palmyra” i na spotkaniu prasowym.

Podczas międzynarodowej konferencji „Life in Palmyra, life for Palmyra” („Życie w Palmyrze, życie dla Palmyry”) wystąpi ponad 30 naukowców specjalizujących się w badaniach nad starożytną Palmyrą. Reprezentowane będą zarówno międzynarodowe misje archeologiczne pracujące przez wiele lat w tym mieście, w tym misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, jak i badacze syryjscy.

 

Konferencja jest poświęcona pamięci wieloletniego dyrektora palmyreńskiego muzeum Khaleda al As’ada. W trakcie konferencji jego imieniem zostanie nazwana jedna z sal Instytutu Archeologii UW.

 

Organizatorami sympozjum są Instytut Archeologii i Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego, we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.

 

Konferencja odbędzie się 21-22 kwietnia. 21 kwietnia rozpocznie się o godz. 9.00 w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim. 22 kwietnia zacznie się o godz. 11.00 w sali Kolumnowej na Wydziale Historycznym.

Po tym, jak tzw. Państwo Islamskie zniszczyło zabytki w Palmyrze w Syrii, dostęp do ruin zyskali dwaj polscy specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Relacja z ich wizyty w Palmyrze zostanie przedstawiona na konferencji prasowej 20 kwietnia o godz. 12.00. Więcej informacji www.uw.edu.pl/dla-mediow