O tym, czy w śnieżynce odbijają się prawa natury, dlaczego wysocy mężczyźni wydają się atrakcyjniejsi niż niscy, sekretach mózgu i wyobraźni mówią książki Wydawnictw UW.

 

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego rocznie opracowują 150 książek. Między śniadaniem wielkanocnym a polewaniem wodą w śmigus-dyngus, warto sięgnąć po książkę. WUW przygotował kilka publikacji, które w jasny sposób traktują o nauce. W sam raz na ferie świąteczne.

 

Porządek natury w płatku śniegu

Z kształtu płatka śniegu Johannes Kepler próbował odczytać prawa natury. „Noworoczny podarek albo o sześciokątnych płatkach śniegu” to przekład książki słynnego matematyka i astronoma, autora trzech praw o ruchu planet. Próbował on na podstawie danych o wielościanach i wielokątach rozwiązywać zagadki struktury plastra miodu, najbardziej ekonomicznego ułożenia kul w przestrzeni i kształtu śnieżynek.

 

Książka została wydana w cyklu „Biblioteka klasyków nauki”. Dotąd WUW przygotowały jeszcze dwie pozycje w tej serii: „Czy wszechświat się rozszerza?” Arthura S. Eddingtona, astrofizyka, który doświadczalnie potwierdził teorię względności Alberta Einsteina, oraz „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina zawierającą omówienie teorii ewolucji.

 

Johannes Kepler, „Noworoczny podarek albo o sześciokątnych płatkach śniegu”, WUW, Warszawa 2013

 

Kryteria doboru partnerów, czyli o tym, czy wygląd ma znaczenie

Czy kobiety wybierając partnerów, skupiają się na ich wyglądzie? Kiedy mężczyźni obniżają kryterium atrakcyjności przy doborze partnerek? Jak odbieramy brzydkie dzieci? Czy symetryczny kształt twarzy wpływa na odbiór osoby? Kogo podziwiamy i z kim się wiążemy? I czy rozmiar ma znaczenie? Naukowe odpowiedzi na te pytania zawiera publikacja „Biologia atrakcyjności człowieka” Bogusława Pawłowskiego, który przygląda się fizyczności człowieka nie z perspektywy antropologii, psychologii czy estetyki, ale biologii.

 

Atrakcyjność wskazuje na jakość biologiczną. Kolor skóry twarzy, włosów, oczu, zarostu, ale i głos, uśmiech, zapach wpływają na to, jak postrzegamy inne osoby.

 

Bogusław Pawłowski, „Biologia atrakcyjności człowieka”, WUW, Warszawa 2009

 

Sztuczki mózgu

Mózg zawiaduje naszym życiem codziennym. Automatycznie rozpoznaje przedmioty w otoczeniu i ciągle kontroluje bodźce. Umieszcza „ja” w świecie społecznym. „Od mózgu do umysłu” Chrisa Frith’a opisuje, w jaki sposób mózg odbiera i przetwarza informacje oraz jak bardzo świat powstający w mózgu jest rzeczywisty.

 

Frith opisuje procesy zachodzące w mózgu w przystępny i błyskotliwy sposób. „Od mózgu do umysłu” to lektura dla osób zainteresowanych filozofią, informatyką, teorią poznania, medycyną, psychologią kognitywną i neurobiologią. Przez krytyków książka uważana jest za intrygującą.

 

Chris Frith, „Od mózgu do umysłu. Jak powstaje nasz wewnętrzny świat”, przekład Anna i Marek Binderowie, WUW, Warszawa 2011

 

Polityka źle wpływa na pamięć

Obrazy, stereotypy i polityczne slogany decydują o tym, co pamiętamy. „Władza wyobraźni” Marcina Napiórkowskiego odpowiada na pytania, dlaczego Amerykanie wierzą w to, że zamach na WTC zorganizowały władze Stanów Zjednoczonych, czego można nauczyć się z teorii spiskowych i dlaczego w całej Europie wielkie, publiczne pogrzeby łączą społeczeństwa, a w Polsce odwrotnie.

 

Każdy człowiek inaczej zapamiętuje to, co się dzieje. Jedne wydarzenia są traktowane jako rzeczywiste, inne – zmyślone. Według autora wyobrażenie o przeszłości jest produktem współczesnych konfliktów, lęków i interesów.

 

Marcin Napiórkowski, „Władza wyobraźni. Kto wymyśla, co zdarzyło się wczoraj?”, WUW, Warszawa 2014

Książki można zamówić na

www.wuw.uw.edu.pl