Twórcy portalu „Nauka o klimacie” otrzymali tytuł Popularyzatora Nauki 2017 w kategorii „zespół”. Ideą stworzenia portalu była walka z mitami na temat przyczyn zmian klimatycznych oraz prezentacja najnowszych wyników badań. Redakcja organizuje też plebiscyt na „Klimatyczną bzdurę roku”.

„Globalne ocieplenie to nie jest ściema. Nauka bardzo dużo mówi na ten temat – a my staramy się to wyjaśniać” – mówił, odbierając nagrodę podczas gali w Centrum Nauki Kopernik, prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW, jeden z twórców portalu. Oprócz niego „Naukę o klimacie” redaguje dwoje absolwentów wydziału: dr Aleksandra Kardaś i Marcin Popkiewicz, a także Anna Sierpińska. W Radzie Naukowej jest kilkunastu naukowców z polskich i zagranicznych uniwersytetów, m.in. UW, oraz Polskiej Akademii Nauk. Działania portalu wspiera Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

 

„Mimo iż z każdym rokiem przybywa danych pokazujących, że warunki panujące na Ziemi ulegają dynamicznym i radykalnym przemianom i że nauka dysponuje licznymi dowodami na temat przyczyn tych przemian, spora część opinii publicznej wciąż uznaje zmiany klimatu za przedmiot nierozstrzygniętego sporu naukowego. Jako ludzie związani naukowo z badaniami fizycznych podstaw zmian klimatu uważamy, że warto upowszechniać informacje na temat zjawisk kształtujących atmosferę i wpływających na jakość życia na Ziemi ” – piszą o misji portalu jego redaktorzy. Dlatego na stronie naukaoklimacie.pl znaleźć można już 120 artykułów na temat najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących zmian klimatycznych. Każdy tekst odwołuje się do wyników badań naukowych. Czytelnik może dowiedzieć się m.in.: czy to prawda, że wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek, a krowy więcej gazów cieplarnianych niż transport, czy ekstremalne zjawiska pogodowe mają związek z globalnym ociepleniem i czy rekordowe opady śniegu są dowodem na to, że zmiany klimatyczne to fikcja.

 

Od 2014 redakcja portalu organizuje plebiscyt na „Klimatyczną bzdurę roku”. Do 16 stycznia 2018 roku zgłaszać można wypowiedzi, które ukazały się w mediach w roku 2017. W pierwszej edycji zwyciężyło zdanie, że „dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych”.

 

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2005 roku. Do tegorocznej edycji zgłoszono 62 kandydatów. Nagrody przyznano w kategoriach „naukowiec” (dr hab. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej), „instytucja” (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN), „media” (program „Astronarium”), „animator” (Jan Świerkowski) i „zespół” (portalu „Nauka o klimacie”). Nagrodę za całokształt działalności związanej z popularyzacją otrzymał prof. Tadeusz Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego. Więcej >>