Od 20 do 25 maja w Rapid City w Południowej Dakocie odbędą się światowe finały konkursu programistycznego ACM ICPC. Wystartuje w nich drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego Warsaw Eagles.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najbardziej prestiżowe zawody programistyczne dla studentów. Tegoroczne finały konkursu odbędą się w Rapid City w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Wezmą w nich udział 133 drużyny z 6 regionów świata – Afryki i Bliskiego Wschodu, Azji, Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz Południowego Pacyfiku.

 

Polskę na zawodach będą reprezentować drużyny z 3 uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Zespół z UW – Warsaw Eagles – zakwalifikował się do światowych finałów w listopadzie ubiegłego roku. Studenci WMIM: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski zajęli 1. miejsce w regionalnym konkursie ACM ICPC w Zagrzebiu.

 

Do tej pory 23 drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego wzięły udział w światowych finałach ACM ICPC. Od 2012 roku zespoły z UW zdobywają medale podczas finałów zawodów. W latach 2003 i 2007 studenci z Uniwersytetu zdobyli tytuł mistrzów świata.

 

Opiekunami drużyny Warsaw Eagles są prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks i Tomasz Kociumaka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Organizatorzy zawodów przyznali prof. Janowi Madeyowi nagrodę Lifetime Coach Award.