Lekcje, spotkania klubowe, debaty czy wycieczki terenowe to elementy 22. edycji Festiwalu Nauki. Jego współorganizatorem jest Uniwersytet Warszawski.

Festiwal Nauki to organizowany od 1997 roku cykl spotkań i warsztatów, w ramach których badacze prezentują szerokiej publiczności osiągnięcia świata nauki. Dzieli się on na dwie główne części. Jedna ma formę festiwalowych lekcji przeznaczonych dla uczniów z zarejestrowanych w programie szkół. Druga to seria otwartych imprez. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju wydarzenia dostępne dla każdego zainteresowanego nauką, w tym m.in.: wykłady, debaty, kluby dyskusyjne, warsztaty w laboratoriach i pracowniach, wycieczki terenowe, imprezy dla dzieci.

Organizatorzy festiwalu przygotowali siedem debat głównych, których tematyka koncentruje się w tym roku wokół takich kwestii, jak stulecie niepodległości Polski, sztuczna inteligencja i klimat.

Spośród 442 spotkań otwartych UW jest organizatorem ponad 170. W ofercie znajdują się m.in.:

• kluby dyskusyjne w formie wykładów, debat, warsztatów lub pokazów, np.:
    • „Zbuduj własny teleskop” organizowany przez Wydział Fizyki,
    • „Unia Europejska a język polski – poszukiwanie brukselizmów” organizowany przez Wydział Lingwistyki Stosowanej,
    • „Słowa roku w Polsce i za granicą” organizowany przez Wydział Polonistyki,
    • „Triki w Excelu i VBA” organizowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych;
  • spotkania dla dzieci i młodzieży w formie wykładów, pokazów, konkursów lub wystaw, np.:
    • „Co wiesz o Układzie Słonecznym?” organizowane przez Wydział Fizyki,
    • „Sygnały świetlne – od latarni morskich do internetu” organizowane przez Wydział Fizyki,
    • „Co to są stereotypy?” organizowane przez Wydział Psychologii,
    • „Nagrywamy audiobook!” organizowane przez Wydział Polonistyki;
  • Wieczory z Nauką w formie wykładów, pokazów, gier edukacyjnych lub zwiedzania pracowni naukowych, np.:
    • „W kamień zamienione” organizowany przez Wydział Geologii,
    • „Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych” organizowany przez Wydział Fizyki;
  • spotkania weekendowe w formie wykładów, warsztatów, wycieczek naukowych lub konkursów, np.:
    • „Spacer ornitologiczny” organizowany przez Ogród Botaniczny,
    • „Tajemniczy świat jąder atomowych” organizowane przez Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów,
    • „Jak językoznawca ogląda film, czyli polszczyzna kresowa w „Wołyniu” Smarzowskiego” organizowane przez Wydział Polonistyki,
    • „Czy serwis społecznościowy jest nową wspólnotą?” organizowane przez Instytut Socjologii.

Poza imprezami otwartymi UW jest też współorganizatorem lekcji dla uczniów i jednego wydarzenia specjalnego, jakim jest dyktando festiwalowe.

Powołany w 1996 roku z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiej Akademii Nauk Festiwal Nauki w Warszawie był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. W następnych latach do inicjatywy dołączały kolejne instytucje, a podobne festiwale zaczęły być organizowane w innych miastach. Główny cel Festiwalu Nauki w Warszawie to udostępnianie wiedzy na temat osiągnięć naukowych. Jego niezmienne hasło przewodnie to: ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21-30 września. Jego pełny program można znaleźć na stronie festiwalnauki.edu.pl.