Od 22 września do 1 października na Uniwersytecie będą odbywać się wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty i wycieczki naukowe, w których będzie mógł wziąć udział każdy. Tematów spotkań jest kilkaset: od socjologii, prawa i historii po geologię i fizykę. Wszystko to na XXI Festiwalu Nauki.

Początki Festiwalu Nauki sięgają 1996 roku. To wtedy Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Polska Akademia Nauk postanowiły zorganizować wydarzenie naukowe dla szerokiej publiczności. W kolejnych latach do akcji dołączały kolejne instytucje i miasta.

 

W tym roku bohaterami warszawskiego festiwalu będą Tadeusz Kościuszko, Joseph Conrad i rzeka Wisła. Zaplanowano ponad 700 spotkań. 8 debat głównych będzie poświęconych aktualnym tematom takim, jak jakość demokracji, leczenie depresji czy edytowanie genów. Większość debat odbędzie się w murach Uniwersytetu. Jak co roku na UW przewidziano też spotkania edukacyjne, warsztaty i pokazy doświadczeń skierowane nie tylko do najmłodszych: Naukowy Weekend z kampusem Ochota, Piknik Geologiczny i Festiwal Nauki Małego Człowieka. Oprócz tego w programie są:

 

kluby, czyli wykłady, często z elementami dyskusji z ekspertami lub elementami pokazów, prowadzone nie tylko po polsku, ale także po angielsku, np.:

  • Sektor bankowy w obliczu Brexitu” na Wydziale Nauk Ekonomicznych,
  • Czy matematyka może zlikwidować korki w ruchu drogowym?” na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki,
  • „Dlaczego mój angielski brzmi jakbym mówił po polsku…” na Wydziale Lingwistyki Stosowanej,
  • Fani, fandom, fan art – ku socjologii współczesnej kultury popularnej” na Wydziale Filozofii i Socjologii,

spotkania weekendowe, np.:

  • wycieczka naukowa „Prawno-społeczne aspekty reprywatyzacji – spacer edukacyjny” organizowana przez Wydział Filozofii i Socjologii,
  • wykład „Co się dzieje w trenowanym mięśniu, czyli naukowo o sporcie” na Wydziale Biologii,

lekcje dla zorganizowanych grup uczniów, np.:

  • wykład połączony z dyskusją „Fizyka dla bramkarzy” w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów, w czasie którego uczestnicy omówią szanse bramkarza na obronę rzutu karnego w przypadku dwóch dyscyplin: piłki ręcznej i piłki nożnej,
  • warsztaty „Kłóć się z głową. Akcja – reakcja, czyli o co w tej kłótni chodzi?” na Wydziale Prawa i Administracji, na których chętni będą się zastanawiać, czy można się mądrze kłócić,
  • pokaz „Chociaż krowie dasz kakao, nie wydoisz czekolady” na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, na którym uczniowie dowiedzą się, czy czekolada zawsze miała formę tabliczki i czy faktycznie pełniła rolę pieniądza.

Pełny program XXI Festiwalu Nauki w Warszawie znajduje się na stronie festiwalnauki.edu.pl.