W siedzibie Sejmu RP otwarto wystawę jubileuszową „Dwa stulecia. Dobry początek”. Można ją oglądać do 17 maja.

Tytuł wystawy – „Dwa stulecia. Dobry początek” – to jednocześnie hasło uniwersyteckich urodzin. Na 36 planszach została przedstawiona historia i teraźniejszość Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też o planach uczelni i o tym, z czego Uniwersytet jest dumny.

 

– Uniwersytet Warszawski pełni bardzo ważną rolę kulturotwórczą, jest istotną instytucją społeczeństwa obywatelskiego. Misja uczelni to nie tylko odpowiedzialność za rozwój nauk oraz kształcenie elit intelektualnych, lecz także zadania w sferze społecznej i służby publicznej – powiedział podczas otwarcia wystawy prof. Marcin Pałys, rektor UW.

 

W otwarciu uczestniczył marszałek sejmu Marek Kuchciński, który powiedział: – Uniwersytet Warszawski jest uczelnią znaną, uczelnią sławną, od pokoleń związaną z naszą historią i kulturą. Od dwustu lat ma ogromny wpływ na kształtowanie świadomości duchowej i intelektualnej Polaków.

 

Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano 1 października 2015 roku w dniu inauguracji roku akademickiego, kiedy oficjalnie rozpoczęto obchody jubileuszu dwusetlecia UW. Do tej pory mobilna opowieść została pokazana m.in. w Chęcinach podczas otwarcia Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Od 5 maja polsko-hiszpańską wersję wystawy można oglądać w Arequipie w Peru, od 12 lipca będzie można ją zobaczyć w Cusco, a w przyszłości – w Limie, Buenos Aires, Bogocie, Havanie i Meksyku.

 

W najbliższym czasie mobilną wystawę będzie można oglądać m.in. na: Warszawskich Targach Książki (19-22 maja), w siedzibie PKO Banku Polskiego przy Puławskiej 15 (lipiec), w Ogrodzie Botanicznym UW (sierpień).