8 marca przypada 55. rocznica protestu, który odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w 1968 roku. Z tej okazji na UW miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, a także koncert Teatru Hybrydy.

Manifestacja, która miała miejsce na UW w 1968 roku, została zorganizowana w obronie studentów usuniętych z uczelni za sprzeciw wobec działań ówczesnej władzy w zakresie kultury i swobód obywatelskich.

 

8 marca o godzinie 12.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą wydarzeniom Marca ’68.

 

W uroczystości wzięli udział m.in.: rektor i prorektorzy UW, Tomasz Bratek, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UW, przedstawiciele Samorządu Studentów UW, a także uczestnicy protestów z 1968 roku.

 

– To zaszczyt w imieniu całej społeczności Uniwersytetu Warszawskiego złożyć uroczysty pokłon i podziękowanie wszystkim tym, którzy w 1968 roku mieli odwagę walczyć o sprawiedliwość społeczną, o to, żeby Uniwersytet Warszawski i inne uniwersytety były uczelniami wolności – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

 

Spotkanie poprowadził dr Julian Srebrny, pracownik Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW, który był świadkiem historycznej manifestacji studenckiej.

 

8 marca, pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Marca ’68, kwiaty złożył także Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Koncert

8 marca o godz. 17.00 miał miejsce koncert zorganizowany przez Teatr Hybrydy, który nawiązywał do klimatu tamtych dni oraz nastrojów panujących wówczas wśród młodzieży. Zaprezentowane zostały piosenki z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, m.in. Marka Grechuty, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena. Pojawiły się również odniesienia do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Koncert odbył się w auli Starej Biblioteki.