Do 26 lutego trwa nabór wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc uczniom w przygotowaniach do matury. Tym razem potrzebni są edukatorzy matematyki i języka angielskiego.

To druga edycja Programu Wolontariatu Edukacyjnego „Pogotowie Lekcyjne”, który prowadzą wspólnie Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu i Centrum Pomocy Społecznej dzielnicy Śródmieście.

 

Wolontariusze będą pomagać maturzystom lub uczniom z drugich klas szkół średnich w przygotowaniu do egzaminu maturalnego z języka angielskiego lub matematyki. Każdy z uczestników przejdzie szkolenie z metodyki prowadzenia zajęć oraz postępowania w sytuacjach trudnych, otrzyma też wsparcie mentora przez cały czas trwania projektu.

 

W drugim semestrze roku szkolnego wolontariusz poprowadzi zajęcia (łącznie 30 godzin) z grupą uczniów, która będzie liczyła maksymalnie 5 osób. Na początku trzeba będzie zdiagnozować potrzeby edukacyjne i na tej podstawie opracować plan zajęć. 90-minutowe lekcje odbywać się będą raz w tygodniu, w ustalonym z grupą terminie. Studenccy wolontariusze mogą w ten sposób zaliczyć praktyki dydaktyczne.

 

Jak się zgłosić?

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w programie, mają czas na przesłanie swojego zgłoszenia do 26 lutego. Wystarczy przesłać swoje CV oraz wykonać jedno z dwóch zadań: napisać co i dlaczego jest najważniejsze w przygotowaniach do matury lub opracować plan lekcji na jeden z poniższych tematów:

 

 • dla uczących matematyki:
  – pierwiastki i działania na pierwiastkach,
  – rozwiązywanie równań kwadratowych z jedną niewiadomą,
  – wyznaczanie wzoru funkcji liniowej na podstawie wykresu,
  – trójkąty podobne oraz ich właściwości,
  – wyznaczanie prostych równoległych w układzie współrzędnych.

 

 • dla uczących języka angielskiego:
  – wstęp do przygotowania do matury ustnej,
  – słownictwo z wybranego tematu (cechy charakteru, życie rodzinne, zdrowie, podróżowanie, świat przyrody, państwo i społeczeństwo),
  – wybrane zagadnienie gramatyczne,
  – kreatywna nauka języka – nauka poprzez zabawę.

 

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: wolontariat(at)uw.edu.pl.

Zasady Programu Wolontariatu Edukacyjnego „Pogotowie Lekcyjne” (pdf)