W dniach 25-26 listopada na UW odbywa się konferencja z okazji 100. rocznicy ponownego nawiązania polsko-duńskich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji uczelnię odwiedził następca tronu Danii, książę Fryderyk wraz z księżną Marią.

Książę Fryderyk wziął udział w uroczystym otwarciu konferencji poświęconej relacjom między państwami. Inaugurując konferencję, rektor UW prof. Marcin Pałys mówił o współpracy naukowej łączącej UW i duńskie uniwersytety, również o tej, która staje się możliwa dzięki Sojuszowi 4EU+.

 

– Wielkie nadzieje pokładamy w Sojuszu 4EU+, który decyzją Komisji Europejskiej w czerwcu tego roku uzyskał status Uniwersytetu Europejskiego. Sojusz ten łączy sześć uczelni badawczych z różnych krajów, w tym Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Kopenhaski – mówił rektor.

 

 

Konferencja zatytułowana „Just Across The Sea – 100 Years of Polish-Danish Diplomatic Relations” jest organizowana przez Instytut Historyczny UW, Uniwersytet Południowej Danii oraz Duński Instytut Kultury. Obrady na temat współczesnych i historycznych aspektów relacji polsko-duńskich będą się odbywać w Sali Kolumnowej Gmachu Pomuzealnego (budynek Wydziału Historycznego na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu).

 

W konferencji wezmą udział naukowcy duńskich i polskich uczelni, przedstawiciele dyplomacji i instytucji kultury. Program konferencji jest dostępny na stronie Instytutu Historycznego. Wstęp na konferencję nie wymaga rejestracji.