4 października na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka z delegacją mongolską. Wśród gości Uniwersytetu byli Dorj Barkhas, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mongolii w Polsce, oraz Gantulga Davagdorj, attaché obrony Republiki Mongolii.

Głównym tematem rozmów było rozwijanie współpracy z mongolskimi uczelniami w zakresie wymiany akademickiej studentów i pracowników, z naciskiem na promocję edukacji kulturowej i intensyfikację wspólnych działań. Podkreślono m.in. rolę mongolistów z Wydziału Orientalistycznego UW w budowaniu wzajemnych relacji.

– Wśród młodzieży widać wzrost zainteresowania kulturą azjatycką. Chcemy umożliwić obcowanie z nią nie tylko studentom Wydziału Orientalistycznego UW, ale wszystkim, którzy chcieliby studiować w Mongolii. Zależy mi na tym, by studenci podążali za swoimi zainteresowaniami i mogli zobaczyć, jak azjatyckie państwa się rozwijają – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Przedstawiciele delegacji z Mongolii wyrazili chęć rozwijania współpracy również w innych dziedzinach.

– Pracuję w Polsce od trzech lat i bardzo cieszą mnie nasze inicjatywy w zakresie edukacji oraz bezpośrednie kontakty z uczelniami. Z Uniwersytetem Warszawskim łączy nas szczególnie dobra współpraca z biologami, geologami i archeologami – powiedział Dorj Barkhas, ambasador Mongolii w Polsce.