24 czerwca na UW odbył się „Dzień Umiędzynarodowienia”– wydarzenie poświęcone roli języka w umiędzynarodowieniu nauki i szkolnictwa wyższego. Podczas spotkania przyznane zostały akredytacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na prowadzenie kursów języka polskiego jako obcego w latach 2026–2029. Jedną z wyróżnionych uczelni został UW.
Tematem wydarzenia odbywającego się 24 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim był język umiędzynarodowienia, relacja między językiem polskim i angielskim oraz rola uniwersyteckich centrów nauczania języka polskiego jako obcego. Spotkanie miało miejsce w ramach „Dni Umiędzynarodowienia”, cyklu wydarzeń konsultacyjnych organizowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej z udziałem przedstawicieli uczelni, instytucji naukowych, administracji publicznej oraz ekspertów międzynarodowych.
W spotkaniu na UW uczestniczyli m.in.: dr Karolina Zioło-Pużuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, prof. Iwona Kurz, dziekana Wydziału Polonistyki UW, prof. Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.
Akredytacje na prowadzenie kursów
Podczas wydarzenia Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała akredytacje na prowadzenie kursów języka polskiego jako obcego w latach 2026–2029. Certyfikaty otrzymało 17 uczelni, które będą mogły uczestniczyć w naborach na realizację programów językowych dla cudzoziemców – m.in. kursów przygotowawczych, letnich, certyfikatowych i adaptacyjnych oraz specjalistycznych warsztatów dla zagranicznych lektorów języka polskiego.
Jedną z wyróżnionych uczelni jest Uniwersytet Warszawski. Akredytacje zostały wręczone przez dr Karolinę Zioło-Pużuk, sekretarz stanu w MNiSW, dr. Damiana Syjczaka, zastępcę dyrektora NAWA, oraz dr. Mariusza Czecha, dyrektora Biura Programów Języka Polskiego NAWA. Certyfikat przyznany UW odebrały prof. Iwona Kurz, dziekana Wydziału Polonistyki oraz prof. Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk, dyrektor Centrum Polonicum UW.
Dzięki akredytacji przyznanej przez NAWA, na UW możliwe będzie zorganizowanie stacjonarnego oraz zdalnego kursu dla lektorów. Kursy te będą realizowane przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum.
Centrum Polonicum działa przy Wydziale Polonistyki UW od 1956 roku. Jednostka kieruje swoją ofertę do osób zainteresowanych poznaniem Polski i języka polskiego. Zespół Polonicum prowadzi prace badawcze, kształci lektorów języka polskiego jako obcego, popularyzuje język polski i kulturę polską poza granicami kraju, przeprowadza egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego, organizuje i prowadzi studia podyplomowe poświęcone glottodydaktyce polonistycznej.
Kursy NAWA prowadzone przez Polonicum będą skierowane do lektorów języka polskiego jako obcego będących pracownikami zagranicznych uczelni, na których uczy się języka polskiego na lektoratach lub w ramach programów studiów polskich. Realizacja kursów ma na celu wspieranie rozwoju sieci lektoratów języka polskiego na świecie oraz podnoszenie kompetencji osób prowadzących zajęcia z języka polskiego. Harmonogram kursów będzie ogłoszony na stronie Polonicum na przełomie 2026/2027. Oferta kursów Centrum „Polonicum” UW znajduje się na stronie: https://polonicum.uw.edu.pl.
Panele dyskusyjne
„Dzień umiędzynarodowienia” odbywający się na UW był okazją do wymiany doświadczeń, identyfikacji wyzwań i dobrych praktyk, a także wspólnego wypracowywania kierunków rozwoju umiędzynarodowienia polskiej nauki.
W panelu dyskusyjnym „Relacja między językiem polskim i językiem angielskim w kontekście umiędzynarodowienia” udział wzięli m.in. prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych oraz prof. Katarzyna Kłosińska z Wydziału Polonistyki UW, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. W dyskusji pt. „Rola uniwersyteckich centrów nauczania języka polskiego jako obcego w procesie umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego” uczestniczyła m.in. prof. Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk, dyrektor Centrum Polonicum UW.