Siedem dyscyplin naukowych prowadzonych na UW zostało sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu szanghajskim dyscyplin naukowych Global Ranking of Academic Subjects 2023. Najwyżej w zestawieniu – w przedziale miejsc 101–150 – uplasowały się fizyka i matematyka.

Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni, które uwzględnia pięćdziesiąt pięć dyscyplin naukowych, przyporządkowanych do pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, o życiu oraz nauk technicznych i inżynieryjnych.

W najnowszym rankingu GRAS sklasyfikowano siedem dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Najwyższe pozycje zajmują fizyka i matematyka – w przedziale miejsc 101–150.

Dyscypliny prowadzone na UW ujęte w rankingu szanghajskim GRAS 2023:
  • fizyka: 101–150;
  • matematyka: 101–150;
  • prawo: 201–300;
  • biotechnologia: 301–400;
  • ekologia: 301–400;
  • nauki polityczne: 301–400;
  • psychologia: 401–500.

Łącznie w zestawieniu uwzględniono ponad 1,9 tys. uczelni ze 104 krajów i regionów.

Ranking przygotowywany jest przez agencję ShanghaiRanking Consultancy. Po raz pierwszy ShanghaiRanking został zaprezentowany w 2009 roku. Od 2017 roku, po wprowadzeniu nowej metodologii, publikowany jest jako Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Zestawienie bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpracę międzynarodową oraz liczbę publikacji w czołowych czasopismach danej dziedziny i liczbę referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu GRAS >>