Wśród dawnych studentów UW byli poeci, muzycy czy filmowcy. O „Uniwersytecie muz wszelakich” na antenie radiowej Jedynki opowie dr Robert Gawkowski. Audycja odbędzie się 12 stycznia o godz. 23.14.

Na Uniwersytecie studiowali wybitni pisarze i poeci: Zygmunt Krasiński, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Adam Asnyk, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz, a krótko także Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz.

 

Z muzyków można wymienić Fryderyka Chopina, Jana Kiepurę, Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszkę Osiecką. UW ukończyli też znani reżyserzy Krzysztof Zanussi i Marek Piwowski.

 

Znani wykładowcy

Z Uniwersytetu Warszawskiego wydzieliło się kilka samodzielnych uczelni, m.in. Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina (kiedyś Akademia Muzyczna). Obecnie na UW zajęcia z dziedziny muzyki i sztuki prowadzone są głównie w Instytucie Muzykologii oraz Instytucie Historii Sztuki.

 

– W czasach Królewskiego Uniwersytetu studenci mogli studiować na Wydziale Nauk i Sztuk Pięknych. A na wydziale tym zgłębiano malarstwo. Nie dziwmy się zatem, że tacy mistrzowie pędzla jak: Jan Feliks Piwarski, Antoni Blank i Antoni Brodowski byli mocno z uczelnią związani – pracowali na UW – mówi dr Robert Gawkowski, historyk z Archiwum UW.

 

W audycji można będzie posłuchać też o spontanicznie śpiewanym Gaudeamus Igitur, który dziś jest hymnem akademickim, a kiedyś był zwyczajną studencką piosenką. Będzie też o tajnych kabaretowych przedstawieniach, ale i wielkim koncercie młodzieży Szkoły Głównej w Teatrze Wielkim, którym kierował sam Stanisław Moniuszko. Dr Gawkowski opowie również o powstawaniu zespołów muzycznych i artystycznych na Uniwersytecie.