Migracje, przedsiębiorczość, tajniki cyfrowej transformacji, odkrywanie kosmosu. To wybrane tematy audycji powstających na Uniwersytecie Warszawskim, których można posłuchać w internecie. W podcastach jednostek UW biorą udział pracownicy naukowi, doktoranci, studenci oraz inni zaproszeni goście.

Podcasty to dostępne w internecie audycje tematyczne, które można odsłuchać bezpośrednio na stronie www, a także pobrać w formie pliku i zapisać na komputerze lub telefonie. Podcastów można słuchać zarówno na żywo, jak i z odtworzenia w późniejszym terminie.

 

Audycje internetowe dotyczące różnorodnych tematów przygotowywane są także przez jednostki Uniwersytetu Warszawskiego, m.in.: Centrum Współpracy i Dialogu, Inkubator UW, Ośrodek Badań nad Migracjami, Ośrodek Studiów Amerykańskich, Studium Europy Wschodniej i uniwersyteckie Radio Kampus. Posłuchać można również podcastów Instytutu Anglistyki, DeLab UW czy Studenckiego Koła Naukowego im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit.

 

Nagrania publikowane są w ramach popularnonaukowych cykli tematycznych. Dotyczą one badań naukowych, m.in. w dziedzinie astronomii, psychologii czy biologii, a także zagadnień związanych z prawami człowieka, sprawami międzynarodowymi, migracjami i przedsiębiorczością. W audycjach pojawiają się także tematy społeczne związane np. z rewolucją cyfrową czy kulturą Wielkiej Brytanii.

 

Gośćmi audycji są pracownicy naukowi UW, doktoranci, studenci oraz inni zaproszeni goście, m.in. eksperci w zakresie biznesu i technologii.

 

– Młodzi ludzie bardzo chętnie sięgają dziś po podcasty, audiobooki czy słuchowiska. Było więc dla nas jasne, że warto rozpocząć nagrywanie własnego podcastu i tak w Inkubatorze UW zrodziła się „Przedsiębiorczość na podsłuchu”. Nasz podcast to niezbędna dawka wiedzy i inspiracji, która pomaga w działaniu i rozwijaniu swoich projektów oraz spełnianiu marzeń. To idealne uzupełnienie oferty Inkubatora UW – mówi Przemysław Krawczyk z Inkubatora UW, gospodarz podcastów z cyklu „Przedsiębiorczość na podsłuchu”.

 

Audycje trwają zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Można je odsłuchać na takich platformach, jak: YouTube, Spotify, Google Podcasts i Soundcloud.

 

Wybrane podcasty powstające na Uniwersytecie Warszawskim: