Specjalnym wydawnictwem z okazji 200-lecia UW będzie nie tylko książka kulinarna. Powstanie również kryminał z historią Uniwersytetu w tle.

 

Prof. Tadeusz Cegielski z Instytutu Historii Sztuki z okazji jubileuszu 200-lecia uczelni napisze książkę, której akcja będzie rozgrywała się w dwóch epokach – współczesnej oraz historycznej. Rzecz dotyczyć będzie tajemniczego przedmiotu znalezionego w ocalałej z wojennej zawieruchy kolekcji. Akcja powieści przenosi się do początku XIX wieku. Jest karnawał, rok akademicki 1818/1819, Uniwersytet Warszawski w pełni rozpoczyna swoją działalność.

 

Czym jest tajemniczy obiekt? Co wspólnego z całą sprawą ma Eugene François Vidocq? Kto rozwiązał zagadkę 200 lat temu, a kto rozwikła ją współcześnie? Odpowiedzi należy szukać w książce, która ukaże się jesienią 2015 roku.

 

– W powieści zderzą się światy oszustów i fałszerzy grasujących po wyniszczonej Warszawie początku XIX wieku oraz młodego środowiska akademickiego nowopowstałej uczelni. Chciałbym również pokazać nas współczesnych – ludzi pracujących, czasem bardzo zabieganych i sfrustrowanych. To nie będzie wykład historyczny. Rzeczywistość literacka rządzi się innymi prawami. Popuszczę wodze fantazji – zapowiada autor.