Dwaj profesorowie z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: Marek Trippenbach i Ryszard Buczyński otrzymali tytuły doktorów honoris causa wietnamskiego Uniwersytetu w Vinh. Uroczystość wręczenia honorowych doktoratów odbyła się 26 września.

Uroczyste nadanie tytułów doktora honoris causa prof. Markowi Trippenbachowi oraz prof. Ryszardowi Buczyńskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się w Vinh, stolicy prowincji Nghe An, w Wietnamie. Decyzja o przyznaniu tych honorowych tytułów została podjęta przez Senat oraz Rektora Vinh University w roku 2020, ale uroczystość ich wręczenia została odroczona z powodu trwającej pandemii. Uroczystość poprowadził prof. Nguyen Huy Bang, rektor Uniwersytetu w Vinh, a laudację wygłosił prof. Van Cao Long z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki w Wietnamie, władz lokalnych, dziekani, pracownicy naukowi oraz studenci.

Prof. Marek Trippenbach został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem za swoje prace związane z badaniami nad propagacją impulsów w ośrodkach optycznych wykonane po części ze współpracownikami z Wietnamu, oraz za zainicjowanie tematyki optycznej i wieloletnie zaangażowanie w tworzenie grupy badawczej w dziedzinie optyki, natomiast prof. Ryszard Buczyński za wkład w rozwój nauki w dziedzinie nieliniowych światłowodów strukturalnych wypełnianych cieczami oraz  światłowodów z nanostrukturą wewnętrzną przy współudziale naukowców z Vinh.

Obaj laureaci od wielu lat współpracują z Uniwersytetem w Vinh przy kształceniu studentów i doktorantów oraz przy prowadzeniu prac badawczych. Wypromowali już w Polsce w sumie 5 wietnamskich doktorów, a prace kilku następnych są już bardzo zaawansowane. Na zebraniu Wietnamskiego Towarzystwa Fizycznego uznano grupę optyków z Vinh jako najlepszą optyczną grupę badawczą w Wietnamie.