Na UW popularyzują wiedzę o kulturze, państwach arabskich i muzułmańskich. Koło Naukowe Arabistów Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało nagrodę główną w kategorii StRuNa-Media w tegorocznym konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa).

StRuNa to konkurs podsumowujący działalność naukową kół i innych organizacji studenckich. W 10. edycji konkursu StRuNa nagrodzonych zostało 21 kół naukowych i zespołów projektowych, 7 opiekunów naukowych i 5 uczelni. Wśród laureatów nagrody głównej jest Koło Naukowe Arabistów Uniwersytetu Warszawskiego, które zostało docenione w kategorii StRuNa-Media 2020.

 

W świecie arabsko-muzułmańskim

Koło Naukowe Arabistów (KNA) powstało na UW w 1986 roku. Obecnie działa na Wydziale Orientalistycznym i liczy 18 osób. Studenci UW rozwijają w nim wiedzę związaną ze światem arabsko-muzułmańskim – językiem arabskim, historią i kulturą poszczególnych państw arabskich.

 

– Koło regularnie organizuje wydarzenia o charakterze kulturalnym (spotkania autorskie, wieczorki poezji), popularnonaukowym poświęcone poszczególnym krajom arabskim oraz naukowym (konferencje, projekt naukowy w Królewskim Instytucie Kultury Berberskiej w Maroku) – mówi Dominik Masełbas, wiceprzewodniczący Koła Naukowego Arabistów Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Nagroda główna w kategorii StRuNa-Media to kolejne wyróżnienie zdobyte przez KNA. W ubiegłym roku arabiści otrzymali wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku.

 

– Bardzo się cieszymy, ponieważ tegoroczna nagroda jest koronnym dowodem na to, że w pełni realizujemy nasze cele. Choć jesteśmy stosunkowo małym kołem i zajmujemy się niszową tematyką, dołączyliśmy do ligi najlepszych kół naukowych w Polsce, szczególnie w dziedzinie nauk humanistycznych – wyjaśnia Dominik Masełbas.

 

Debiut Roku

Nagrody w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego przyznano w 13 kategoriach: 9 projektowych (Projekt Roku, StRuNa-Human, StRuNa-Med, StRuNa-Tech, StRuNa-Science, StRuNa-Eko, StRuNa-Art, Wyprawa Roku, Konferencja Roku) oraz Debiut Roku, StRuNa Media, Koło Naukowe Roku i Opiekun Naukowy Roku.

 

W kategorii Debiut Roku 2020 wyróżnienie otrzymało inne koło naukowe UW – „Second Thoughts”, które działa w Instytucie Anglistyki. Koło zajmuje się m.in. pracą nad czasopismem „Second Thoughts”, w którym można znaleźć recenzje, felietony, informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz wywiady. Więcej informacji >>

 

Szczegółowe informacje na temat laureatów konkursu StRuNa 2020 dostępne są na stronie konkursu: www.struna.edu.pl.