– To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczności akademickiej na wydarzenia kulturalne oraz nawiązanie do spuścizny Fryderyka Chopina – kompozytora, którego życie przez wiele lat związane było z Uniwersytetem Warszawskim – mówi Jakub Nowotarski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW o cyklu koncertów „Universum Chopina”. 8 grudnia odbędzie się drugi koncert z sześciu zaplanowanych w ramach cyklu.

„Universum Chopina” to cykl koncertów muzyki klasycznej organizowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW wspólnie z Instytutem Muzykologii UW oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Związany jest on z muzyką kompozytora i jej szerokimi kontekstami. Cykl składa się z sześciu tematycznych spotkań. 8 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się drugie spotkanie pt. „To lubię. Romantyczna ballada”.

 

– „Universum Chopina” zaspokaja zapotrzebowanie społeczności akademickiej na wydarzenia kulturalne oraz nawiązuje do spuścizny Fryderyka Chopina – kompozytora, którego życie przez wiele lat związane było z Uniwersytetem Warszawskim – mówi Jakub Nowotarski, kierownik biura promocji i komunikacji WNPiSM UW. – Od początku tego roku zastanawialiśmy się, jak moglibyśmy poszerzyć ofertę kulturalną zarówno naszej jednostki, jak i całego Uniwersytetu Warszawskiego. Z pomocą pracowników Muzeum UW oraz Instytutu Muzykologii UW udało się nam wskrzesić zabytkowy fortepian – dodaje.

 

Koncerty w wykonaniu studentów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będą trwały około godziny. Przed każdym z nich pracownicy Instytutu Muzykologii UW krótko omówią prezentowane utwory.

 

– Wydarzenie odbywać się będzie w Auli prof. Jana Baszkiewicza w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, która dzięki unikatowej konstrukcji przystosowana jest do tego typu przedsięwzięć. Przed laty studiował w niej sam Fryderyk Chopin – dodaje Jakub Nowotarski.

Kolejne wydarzenia z cyklu odbywać się będą raz w miesiącu w czwartki:

 

  • 12 stycznia – „Lulajże Jazuniu”;
  • 23 lutego – „Mazurki – 200 – UW”;
  • 30 marca – „Wolne fantazje, fantazje wolności”;
  • 11 maja – „Do upadłego. Oberek/Tarantella”.

Wstęp wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rejestracja za pośrednictwem formularza internetowego >>