Studenci UW, którzy mają pomysł na działanie służące rozwojowi lokalnej społeczności mogą skorzystać z oferty Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu. Wsparcie merytoryczne i finansowe w ramach programu „Działamy z UW” otrzymają najlepsze ze zgłoszonych propozycji. Wnioski można składać do 3 kwietnia.

„Działamy z UW” to kolejna inicjatywa Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, dzięki której studenci mogą otrzymać wsparcie w realizacji własnych projektów społecznych. Założenia programu są też dobrą okazją do nawiązania współpracy z partnerami z otoczenia, do których zaliczyć można w szczególności organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne.

 

– Program jest skierowany do osób, które dostrzegają problem lub potrzebę w swoim otoczeniu i chcą na nią reagować. Udział w nim to szansa na zrealizowanie własnego pomysłu, rozwinięcie umiejętności pracy projektowej oraz szeregu kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, przywództwo, praca zespołowa, odpowiedzialność, innowacyjność i kreatywność – tłumaczy Irena Skowera z Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu.

 

W tym roku centrum wspiera szczególnie przedsięwzięcia uwzględniające:

  • pomysły na działania wielokulturowe i równościowe,
  • inicjatywy wspierające rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
  • pomysły na wspieranie i integrację społeczności lokalnej (również poza Warszawą),
  • działania proekologiczne i prozdrowotne,
  • projekty społeczno-artystyczne.

Swoje projekty mogą przedstawiać grupy studentów składające się z trzech, czterech lub pięciu uczestników. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 3 kwietnia.

 

W kwietniu wybrane zespoły będą wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu pracować nad pomysłami oraz nawiązaniem partnerstw, które będą wspierać realizację projektu w trakcie jego trwania (od maja do listopada 2019).

 

Najlepsze projekty otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe.

Więcej informacji na temat programu „Działamy z UW” można znaleźć tutaj.

Działające od 2013 r. UCW zajmuje się promowaniem oraz organizowaniem wolontariatu edukacyjnego, wielokulturowego i projektowego, dzięki którym wolontariusze dzielą się z innymi specjalistyczną wiedzą i rozwijają współpracę z otoczeniem uniwersytetu.

 

W 2018 r. przy wsparciu UCW zrealizowano m.in. projekty dotyczące przeciwdziałania „fake newsom”, reagowania na akty przemocy czy integracji społeczności akademickiej z mieszkańcami Powiśla.