Czym różnią się i w czym są do siebie podobne światy humanistów i reprezentantów nauk ścisłych, będzie można dowiedzieć się 21 i 22 października.

Można powiedzieć, że powody zorganizowania dwudniowego spotkania „Światy równoległe. Wydarzenie z pogranicza humanistyki i nauk ścisłych”, które 21 i 22 października odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim, były co najmniej dwa – wykład sprzed ponad pół wieku i przeprowadzka sprzed dwóch lat.

 

W 1959 roku Charles Percy Snow wygłosił wykład zatytułowany „Dwie kultury”, w którym przedstawił rozdźwięk między naukami ścisłymi i humanistycznymi. Jego wystąpienie zapoczątkowało dyskusję, a wnioski wynikające z powszechnej debaty były dość oczywiste – potrzebne jest połączenie obu sposobów patrzenia na rzeczywistość.

 

W 2014 roku Instytut Anglistyki UW został przeniesiony do budynku przy ulicy Hożej 69, który od lat 20. XX wieku zajmowała uniwersytecka fizyka. Nowi użytkownicy budynku postanowili skorzystać ze spotkania dwóch kultur – świata humanistów i reprezentantów nauk ścisłych – i zaprosić naukowców do dyskusji o podobieństwach i różnicach obu światów.

 

21 października spotkanie odbędzie się na ulicy Hożej 69. O genialnych pomyłkach opowie prof. Marek Abramowicz. Będzie też o mechanice kwantowej, której tajemnice przybliży prof. Paweł Horodecki. Zaplanowano również dyskusje: „Mity i opowieści o fizyce i fizykach” oraz „Nieoznaczalność/anamorfoza/epistemologia”.

 

22 października spotkanie dwóch światów odbędzie się w nowej siedzibie Wydziału Fizyki przy ulicy Pasteura 5. Zaplanowano m.in. improwizację „Fizycy kontra humaniści”, rozmowę z prof. Jerzym Vetulanim i debatę „Granice poznania. Czy nauka odpowie kiedyś na wszystkie pytania?”.

 

Wydarzenie jest częścią obchodów jubileuszu dwusetlecia UW.

 

Szczegółowy program.