14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Filozofowie i inni naukowcy zainteresowani logiką będą obchodzić go po raz drugi. Z tej okazji na UW odbędzie się debata „Po co nam logika”.

Spotkanie na temat sensu rozwijania tej dyscypliny, zastosowań logiki, a także podziału na tzw. lepszą i gorszą logikę odbędzie się 14 stycznia w Instytucie Filozofii UW. W dyskusji wezmą udział pracownicy Instytutu Filozofii oraz Wydziału Polonistyki.

Światowy Dzień Logiki (World Logic Day) został zainicjowany przez prof. Jeana-Yves’a Beziau. To międzynarodowe wydarzenie jest obchodzone w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego i rocznicę śmierci Kurta Gödla, uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych logików na świecie. Światowy Dzień Logiki ma służyć promocji logiki i zacieśnianiu współpracy między pracownikami naukowymi zainteresowanymi tą subdyscypliną. Inicjatywa jest objęta patronatem UNESCO.

W pierwsze obchody Dnia, które odbyły się w 2019 roku, zaangażowały się uczelnie i ośrodki badawcze z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, również Uniwersytet Warszawski.

Dyskusja „Po co nam logika” odbędzie się 14 stycznia w godz. 17.00-19.00 w Auli im. Marii Ossowskiej Instytutu Filozofii UW (I piętro, ul. Krakowskie Przedmieście 3). Przyjść może każdy zainteresowany tematyką spotkania. Organizatorzy przewidzieli czas na pytania i komentarze publiczności.