Doświadczenie praktyczne i wiedza z zakresu finansów, analizy danych, wyceny instrumentów pochodnych, handlu algorytmicznego, inwestowania na rynkach towarowych to mocne strony studentów i absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, którzy zdobyli drugie miejsce w europejskim finale międzynarodowego konkursu tradingowego Rotman European Trading Competition.

─ W tym roku konkurs był naprawdę wymagający i jak zawsze przykuł uwagę najlepszych uniwersytetów w Europie. Podstawowa trudność polegała na tym, że zagadnienia konkursowe symulowały zachowanie prawdziwych rynków: handel energią elektryczną w sytuacji znikomego lub nieistniejącego popytu lub podaży; handel algorytmiczny na rynku giełdowym w sytuacji bardzo wysokiej zmienności i niskiej płynności czy spekulacja na rynku instrumentów pochodnych na stopę procentową w otoczeniu silnie zmieniających się stóp procentowych, gdzie większość znanych modeli i teorii finansowych nie sprawdza się w pełni z uwagi na często nierealistyczne założenia początkowe i zbytnie uproszczenie skomplikowanej rzeczywistości w stosownych modelach i koncepcjach ─ wyjaśnia dr hab. Robert Ślepaczuk z WNE UW, opiekun naukowy drużyny.

 

W skład zespołu reprezentującego UW weszli: Karolina Sulej i Jakub Kasprzak, studenci WNE UW, Jan Androsiuk, absolwent studiów licencjackich oraz Aleksandra Strzemieczna, studentka Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Podczas przygotowań uczestników konkursów wspierali również Maciej Pomykała i Michał Prończuk, studenci programu Quantitative Finance na WNE UW.

 

W europejskim finale Rotman European Trading Competition, oprócz drużyny z UW, na podium znaleźli się reprezentanci University of Economics in Bratislava, którzy zakwalifikowali się na pierwszym miejscu, a trzecią lokatę zajęli zawodnicy z Luiss Guido Carli. W klasyfikacji generalnej, obejmującej wszystkie edycje konkursu od 2012 roku, studenci Uniwersytetu Warszawskiego znajdują się na pierwszej pozycji. W lutym 2022 roku w Toronto odbędzie się światowy finał rozgrywek tradingowych.