21 zespołów z całego świata wzięło udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Wśród wyróżnionych jest drużyna studentów UW. Ekipa University of Warsaw Rover Team zajęła drugie miejsce podczas trzeciej edycji Indian Rover Challenge.

Indian Rover Challenge to poświęcony robotyce konkurs skierowany do studentów, ale także absolwentów i uczniów szkół średnich na całym świecie. Jednym z jego celów jest zachęcenie młodych inżynierów do poszukiwania innowacji w zakresie rozwiązań i technologii związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej.

Od 17 do 20 stycznia odbywała się trzecia edycja zawodów IRC. Wzięło w niej udział 21 drużyn z całego świata, w tym cztery z Polski. Uczestnicy prezentowali skonstruowane przez siebie łaziki podczas czterech konkursowych zadań. Związane one były m.in. z naukową analizą próbek gleby, jazdą po trudnym terenie, obsługą panelu kontrolnego za pomocą zdalnie sterowanego ramienia oraz podróżą autonomiczną. Maksymalna liczba punktów, jaką można było zdobyć podczas zawodów, to 500.

Drużyna University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego uzyskała 333,25 pkt., zajmując ostatecznie drugie miejsce. Zwycięstwo w zawodach odniósł zespół z krakowskiej AGH (AGH Space Systems). Pełną listę rankingową konkursu IRC 2020 można znaleźć tutaj >>

To kolejny sukces uniwersyteckiej drużyny w tego typu zawodach. W sierpniu 2019 roku odbyło się Canadian International Rover Challenge. Zespół University of Warsaw Rover Team zajął wtedy trzecie miejsce.

Indian Rover Challenge to część Rover Challenge Series – najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. To jedyny tego typu konkurs w regionie Azji i Pacyfiku. Edycja 2020 odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w indyjskim Chennai.