21 listopada zakończył się turniej InnoHub. Studenci UW i WUM pracowali nad cyfrowymi projektami rozwiązań z obszaru digital health. Nagrodzone zostały trzy pomysły: aplikacja przeznaczona dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, narzędzie do przeprowadzenia ankiety medycznej przed wizytą lekarską czy platforma, która ma ułatwić udostępnianie dokumentacji medycznej.

W turnieju InnoHub, zorganizowanym przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, wzięło udział pięć interdyscyplinarnych zespołów studenckich. Zadaniem uczestników było opracowanie projektów związanych z dziedziną digital health, które odpowiadają na wyzwanie: „jak zadbać o jakość doświadczenia pacjenta?”.

 

Studenci pracowali m.in. z wykorzystaniem metody desing thinking. Żeby stworzyć swoje projekty, najpierw musieli szczegółowo zrozumieć problemy i potrzeby pacjentów. Swoją perspektywą w rozumieniu obszaru digital health podzielili się: dr hab. Anna Wójcicka – współzałożycielka Warsaw Genomics, dr hab. Jan Poleszczuk z Pracowni Modelowania Matematycznego Procesów Fizjologicznych w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Agnieszka Kościuszko-Wyrwał z Roche Global IT Solution Centre oraz Alicja Sekret, pomysłodawczyni aplikacji Pacjenci Pacjentom. Praca podczas turnieju zawierała również etap prototypowania oraz testowania rozwiązań.

 

Każdy zespół miał 5 minut na prezentację swojego rozwiązania, a następnie odpowiadał na pytania jury. Projekty oceniali: dr hab. Jan Poleszczuk, dr hab. med. Anna Wójcicka, Agnieszka Kościuszko-Wyrwał, Anna Charko, Robert Statkiewicz, Piotr Bajtała.

 

Dla pacjentów, opiekunów i lekarzy

Pierwsze miejsce zajął zespół „Akcja Innowacja” za projekt aplikacji AlzCare, przeznaczonej dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Ma ułatwiać organizację dnia m.in. poprzez przypominanie o kolejnych dawkach leków czy zbliżających się wizytach u lekarza i ich planowaniu. W przyszłości planowane jest również stworzenie opaski GPS oraz narzędzia, gdzie opiekunowie osób z chorobą Alzheimera będą mogli wymieniać się doświadczeniem. Planowane jest również tłumaczenie aplikacji na język angielski.

 

– To temat, który służy wsparciu pacjentów, ale przede wszystkim opiekunów pacjentów z chorobą Alzheimera. Bardzo cieszę się, że stworzyliście rozwiązanie, dzięki któremu zaopiekowani są nie tylko pacjenci, ale również ich opiekunowie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ, jak wynika z badań, pacjenci, kiedy w trakcie rozwoju choroby zaczynają stopniowo tracić kontrolę nad swoim życiem, popadają w depresję. Nie pozostaje to bez wpływu na ich opiekunów – mówiła Agnieszka Kościuszko-Wyrwał podczas ogłoszenia wyników.

 

Drugie miejsce jury przyznało zespołowi MachineMeds za projekt Med Ankieta. To narzędzie, dzięki któremu część wywiadu medycznego będzie przeprowadzana już przed wizytą u lekarza. Jednym z celów jest zmniejszenie u pacjentów stresu związanego z wywiadem lekarskim. – Doceniliśmy próbę polepszenia komunikacji pacjent-lekarz zanim dojdzie do wizyty lekarskiej. Obniżanie stresu pacjenta związanego z wizytą lekarską jest kluczowe. Pomaga to też pacjentom niejako kontrolować swoje leczenie poprzez stałe bycie w kontakcie z lekarzem – dr hab. Jan Poleszczuk.

 

Jury przyznało także wyróżnienie dla zespołu e-Zdrówko za projekt o tej samej nazwie. Platforma e-Zdrówko ma ułatwić pacjentowi udostępnianie badań oraz przebiegu choroby lekarzowi.

 

Zwycięskie zespoły w ramach nagrody będą mogły odbyć kurs dotyczący zarządzania projektami.