Trzech studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zostało srebrnymi medalistami 40. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym.

W tym roku finały ACM ICPC odbyły się w Phuket w Tajlandii. W mistrzostwach wzięło udział 128 drużyn pochodzących ze 102 państw świata. To najlepsi studenci wyłonieni w eliminacjach regionalnych. Region środkowoeuropejski reprezentowało 6 zespołów, w tym trzy z Polski: z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Drużynę UW „Warsaw Eagels” reprezentowało trzech studentów z WMIM – Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski. Programiści zajęli 5. miejsce, zdobywając pierwszy ze srebrnych medali. Rozwiązali 10 z 13 zadań przygotowanych przez organizatorów. Tylko dwa inne zespoły rozwiązały 11 zadań, w tym tegoroczni mistrzowie świata z Państwowego Uniwersytetu w St. Petersburgu.

 

Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs programistyczny na świecie. Od 2012 roku drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego zdobywają medale podczas finałów zawodów. W latach 2003 i 2007 studenci z UW zdobyli tytuł mistrzów świata.

 

Głównym sponsorem drużyn Uniwersytetu Warszawskiego jest PKO Bank Polski.

 

Więcej informacji o tegorocznych finałach można znaleźć na stronie ICPC.