– Ta książka pozwala otworzyć oczy na świat zupełnie ludziom nieznany. Uświadamia nam, dlaczego nawet kornik, komar czy inny – jak lubimy mówić – szkodnik jest niezbędnym elementem ekosystemu – opowiada o „Sekretnym życiu drzew” Zuzanna Sendor z BUW-u. W cyklu #CzytajzUW prezentujemy książkę na wakacje.

Na co dzień Zuzannę Sendor można spotkać w Informatorium w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Udziela informacji, pomaga dotrzeć czytelnikom do książek. Prywatnie najczęściej czyta kryminały, wybiera głównie te polskie i skandynawskie. Z krajowych autorów najbardziej ceni prozę Wojciecha Chmielarza i Jakuba Żulczyka. Rocznie czyta około 40-50 książek. W wakacje zwykle nadrabia zaległości.

W cyklu #CzytajzUW wybrała książkę, którą sama przeczytała właśnie podczas urlopu. Poleca „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, niemieckiego leśnika, zaangażowanego w ochronę przyrody. Książkę, dzięki której inaczej patrzy i odbiera las.

Leśny internet

– Wohlleben z pasją opowiada o właściwościach i zwyczajach drzew, a przy okazji wciąga czytelnika w swój ukochany świat lasu. Z lektury dowiadujemy się na przykład, że drzewa potrafią porozumiewać się ze sobą za pomocą substancji zapachowych, impulsów elektrycznych, a nawet korzystając z grzybni, którą autor określa mianem „leśnego internetu” – mówi Zuzanna Sendor. – Myślę, że zwłaszcza w okresie letnich wędrówek warto znaleźć w sobie więcej wrażliwości na otaczającą nas przyrodę – dodaje.

W BUW-ie oprócz „Sekretnego życia drzew” dostępne są też inne książki autorstwa Petera Wohllebena:
  • „Instrukcja obsługi lasu” (GV191.67.F6 W64165),
  • „Dotknij, poczuj, zobacz: fenomen relacji człowieka z naturą” (QH541.5.F6 W64165),
  • „O czym szumią drzewa” (BUW Magazyn).
  • „Duchowe życie zwierząt” (QL 785.W64165),
  • „Tajemna mowa drzew” (QK 475.T46165),
  • „Nieznane więzi natury” (QH 541.13.W64165).
Lista książek polecanych o przyrodzie, które znajdują się na półkach w BUW-ie:
  • „Łąka: zapylacze, krwiopijcy i muchy flejtuchy”, Dave Goulson (QL 467.G68165.G68165),
  • „Żądła rządzą: moje przygody z trzmielami”, Dave Goulson (QL 568.A6 G68165),
  • „Ostatnie dziecko lasu: jak uchronić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury”, Richard Louv (BF 353.5.N37 L68165),
  • „Ukryte życie lasu: rok podglądania natury”, David Haskell (QH 105.T2H37165)
  • „Kwitnący umysł: o uzdrawiającej mocy natury”, Sue Stuart-Smith (BF 353.5.N37 S78165),
  • „Wilki”, Adam Wajrak (QL 737.C22 W35),
  • „Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, Anna Kamińska (QH 31.K66 K36).