Dynamiczne zmiany technologiczne w kontekście współczesnych globalnych wyzwań były głównym tematem międzynarodowego wydarzenia, które odbyło się w marcu na Uniwersytecie Warszawskim. W konferencji Human Tech Transition: Crises in Mediatized Politics, Society & Economy wzięło udział ponad 130 naukowców z niemal trzydziestu państw.

Od 14 do 15 marca na Uniwersytecie Warszawskim naukowcy z całego świata rozmawiali o oddziaływaniu technologii na życie polityczne, społeczne i gospodarcze. Poruszyli kwestie rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji, dezinformacji w czasie wojny czy komunikowania na temat kryzysu klimatycznego. Konferencję Human Tech Transition: Crises in Mediatized Politics, Society & Economy otworzyli rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej prof. Agnieszka Hess.

 

– Niezwykle szybki rozwój nowych mediów, także tych immersyjnych, w których zanurzamy się wieloma zmysłami, stawia ogromne wyzwania naukowe i społeczne. Dyskutowaliśmy o nich, aby szukać recepty na to, jak w czasach immanentnych kryzysów zarządzać relacją człowieka z technologią, by rachunek zysków i strat wypadał ciągle na korzyść użytkownika – mówi dr Karolina Brylska, zastępczyni kierownika Laboratorium Badań Medioznawczych UW, koordynatorka i współpomysłodawczyni konferencji.

 

Wydarzeniami towarzyszącym debacie były dwa warsztaty: o generatywnej sztucznej inteligencji oraz infrastrukturze CLARIN (Common Language Resources & Technology Infrastructure).

 

Patronat nad wydarzeniem objęło International Communication Association (ICA), towarzystwo naukowe zajmujące się mediami i komunikacją.

 

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na jej stronie internetowej: www.htt.events.