13 marca odbyła się uroczystość inauguracji studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa dla pracowników UW.  Studia są w całości finansowane przez Uniwersytet Warszawski.

– Bez Państwa Uniwersytet Warszawski wyglądałby inaczej. Są Państwo jego ważną częścią i przyszłością. Studia podyplomowe to nie tylko podnoszenie kwalifikacji, ale też integracja, wymiana myśli i poglądów. Świat się zmienia, zmieniają się też zasady funkcjonowania bibliotek. Zależy mi na tym, żeby te studia odpowiadały zarówno na Państwa potrzeby, jak i wyzwania współczesnego świata. Mam nadzieję, że będą Państwo z nich korzystać, rozwijać się i dalej pracować na Uniwersytecie Warszawskim – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak podczas inauguracji studiów podyplomowych dla bibliotekarzy z UW.

W inauguracji udział wzięli również m.in. p.o. dyrektora BUW dr hab. Jolanta Talbierska oraz prodziekan ds. finansów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW prof. Dariusz Kuźmina.

Uczestnicy tych studiów będą się kształcić m.in. w zakresie zabezpieczania i użytkowania cennych zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz zapewniania lepszego funkcjonowania Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) i bibliotek wydziałowych.  Będą oni poszerzać umiejętności tworzenia, organizowania, przetwarzania i zarządzania różnego rodzaju zbiorami informacji i dokumentów, a także zdolności sprawnego posługiwania się współczesnym warsztatem pracy biblioteczno-informacyjnej, szczególnie w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych.

Studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwa podjęło pięćdziesięcioro dziewięcioro słuchaczy. Największa grupa jest zatrudniona w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie – czterdzieści jeden osób. Pozostałych osiemnaście osób pracuje w bibliotekach wydziałowych uczelni.

Kierownikiem studiów jest dr Dorota Grabowska z Katedry Badań nad Bibliotekami i innymi Instytucjami Kultury UW, która naukowo interesuje się organizacją bibliotek publicznych i szkolnych, normalizacją w bibliotekach, a także czytelnictwem dzieci i młodzieży.

Oferta studiów podyplomowych na UW

Aktualnie studia podyplomowe organizuje dwadzieścia sześć jednostek UW. Dostępnych jest około 100 kierunków. Szczegółowe informacje znajdują się w postanowieniu nr 2 rektora UW z 31 stycznia 2024 roku oraz w zarządzeniu nr 23 rektora UW z 6 marca 2024 roku.