W finale tegorocznej edycji naukowego talent show FameLab zmierzy się dziesięcioro badaczy. Wśród nich jest dwóch pracowników UW.

W tym roku podczas konkursowych zmagań Uniwersytet Warszawski będą reprezentowali dr hab. Piotr Wasylczyk z Wydziału Fizyki oraz Paweł J. Mazurkiewicz, doktorant na Wydziale Biologii.

Piotr Wasylczyk przez dziesięć lat budował lasery wytwarzające ultrakrótkie impulsy światła i badał, w jaki sposób mierzyć te impulsy. Kilka lat temu zainteresowało go drukowanie bardzo małych trójwymiarowych struktur o ciekawych własnościach optycznych. Ostatnio zajmuje się również takimi strukturami, które mogą zmieniać kształt i właściwości pod wpływem światła. Podczas finału FameLab opowie o „nieco innym robocie”.

Paweł Mazurkiewicz na co dzień zajmuje się mrówkami, a konkretnie dziedziną psychologii, która roboczo nazywana jest psychologią mrówek. O tym będzie również jego wystąpienie zatytułowane „Na grzyba komu mrówka?”. Doktorant opowie o czynnikach wpływających na rozwój agresywnych zachowań u mrówek, szczególnie interesuje go wpływ kofeiny na te owady. Jego drugą pasją popularyzatorską jest architektura drewniana. Prowadzi o niej zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Przed finalistami intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty prowadzone przez szkoleniowców z BBC.

Prezentacje młodych naukowców oceniać będą: prof. Ewa Bartnik (UW i PAN), prof. Arkadiusz Orłowski (SGGW), dr hab. Jacek Wasilewski (UW) oraz Irena Cieślińska (CNK).

Finał konkursu odbędzie się 16 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik.
Więcej informacji.