27 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zainaugurowano działalność Repozytorium Instytucjonalnego UW. To platforma, na której gromadzone są i udostępniane publikacje pracowników, doktorantów i studentów uczelni.

Repozytorium Instytucjonalne UW udostępnia metadane oraz pełne teksty publikacji naukowych podlegających ewaluacji, których autorzy są afiliowani przy Uniwersytecie Warszawskim. To również miejsce przechowywania materiałów dydaktycznych, prac dyplomowych, raportów i innych materiałów popularyzujących naukę.

 

W spotkaniu inaugurującym repozytorium, które odbyło się 27 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, wzięli udział m.in.: prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, dyrekcja BUW oraz przedstawiciele wydziałów i jednostek uczelni. Zaprezentowano działanie platformy oraz omówiono możliwości jej wykorzystania w kontekście procesu wdrażania otwartej nauki oraz budowania bazy dorobku naukowego społeczności UW.

 

Baza wiedzy o publikacjach UW

Na platformie znajdują się materiały z okresu ostatniej ewaluacji działalności naukowej na UW za lata 2017–2021 oraz ponad 8 tys. publikacji nowych, wydanych po 2022 roku, pobranych z Polskiej Bibliografii Naukowej. Można tu znaleźć też najnowsze prace doktorskie oraz te gromadzone w dotychczasowym Repozytorium UW w latach 2012–2023.

 

Platforma jest narzędziem zoptymalizowanym pod kątem indeksowania w Google Scholar. Pobiera informacje o cytowaniach z bazy Scopus i  narzędzi altmetrycznych (Altmetrics, Dimensions, PlumX Metrix). Repozytorium jest zintegrowane z bazą ORCID, co umożliwia automatyczny import danych o publikacjach.

 

Repozytorium Instytucjonalne UW dostępne jest na stronie https://repozytorium.uw.edu.pl/. Aby korzystać z niego w pełnym zakresie, należy zalogować się na swoim koncie CAS UW.

Koordynatorem działań nad powstaniem platformy była Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW). Opracowano ją ze środków Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) w ramach działania V.3.3. „Opracowanie, przyjęcie i realizacja polityki otwartej nauki Uniwersytetu Warszawskiego”.