We wtorek 2 lutego w radiowej Jedynce będzie można posłuchać najnowszego odcinka audycji „Historia z indeksem w tle”.

Tematem comiesięcznego słuchowiska będzie festyn zaplanowany na 11 czerwca, który odbędzie się z okazji jubileuszu Uniwersytetu Warszawskiego. W tym dniu kampus główny zlokalizowany przy Krakowskim Przedmieściu oraz cześć ulicy zmienią się nie do poznania, a wszystko za sprawą przeniesienia o dwieście lat wstecz, czyli „Uniwersyteckiego wehikułu czasu”.

 

Tym razem oprócz dr Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW gościem prowadzącej program Doroty Truszczak będzie dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka, dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW, która opowie o szczegółach festynu. Słuchacze dowiedzą się, co będą robić postacie przebrane w kostiumy z początku XIX wieku, jakie role odegrają, o której godzinie i skąd wystartuje balon z trzema aeronautami na pokładzie, co upamiętni ten start i na co mają być przygotowani odwiedzający Uniwersytet w sobotę 11 czerwca.

 

Dr Gawkowski – stały gość słuchowiska – opowie, jakie były realia epoki, w której powstawał Uniwersytet i jak bardzo wierne historii będą odgrywane sceny. Słuchacze dowiedzą się, czym zajmowali się niektórzy ze studentów Królewskiego UW, których postacie „pojawią się” na kampusie 11 czerwca.

 

Początek audycji o godz. 23.12 w programie pierwszym Polskiego Radia.