9 kwietnia przewodnicząca parlamentu litewskiego Viktorija Čmilytė-Nielsen wraz z delegacją odwiedziła Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Podczas wizyty spotkała się z władzami uczelni oraz studentami bałtystyki na UW.

9 kwietnia Viktorija Čmilytė-Nielsen, przewodnicząca parlamentu Republiki Litewskiej, złożyła wizytę w BUW. W towarzystwie rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka i kanclerza Roberta Greya miała okazję zwiedzić wnętrze biblioteki oraz zobaczyć wystawę prac inspirowanych postacią i twórczością Marka Hłaski.

W trakcie wizyty przewodniczącej parlamentu zaprezentowano najważniejsze informacje dotyczące działalności BUW, digitalizacji zbiorów oraz zainteresowania studentów korzystaniem z biblioteki. W Ogrodach BUW Viktorija Čmilytė-Nielsen spotkała się także ze studentami Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki UW.

Viktorija Čmilytė-Nielsen ukończyła studia anglistyczne na Uniwersytecie Łotwy. Jest wielokrotnie nagradzaną szachistką, w tym zwyciężczynią olimpiad szachowych z 2000 i 2004 roku. W parlamencie Republiki Litewskiej zasiada od 2011 roku, a od 2020 sprawuje funkcję przewodniczącej izby.