Algorytmy z grantem ERC, fragmenty przemówienia inauguracyjnego rektora i kilka słów o świątecznych obyczajach. To tematy z najnowszego numeru pisma uczelni „UW”.

Na początek kilka informacji porządkujących i podsumowujących dla tych, którzy chcieliby wiedzieć wszystko o „Dobrej inwestycji”, czyli wsparciu rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego. Podajemy fakty i liczby oraz obalamy „legendy miejskie” dotyczące 10-letniego programu dofinansowania z budżetu państwa.

 

W tekście „Sztuka wyboru” publikujemy fragmenty przemówienia inauguracyjnego prof. Marcina Pałys. Rektor mówił w nim m.in. o wyborach, których dokonujemy na uczelni, otwartości na inne dziedziny nauki i gorączce publikacyjnej.

 

O badaniach algorytmów nagrodzonych prestiżowym grantem ERC opowiada dr Marek Cygan, a strukturę uprzedzeń społecznych wyjaśnia prof. Michał Bilewicz, laureat tegorocznej Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Jest też o astrofizykach, którzy dzięki 7 tys. komputerów należących do prywatnych użytkowników, wyjaśnią historię gwiazd.

 

W tym numerze obserwatorzy językowi przyjrzeli się rzeczownikom określających nowe zaburzenia psychiczne.

 

Dla czytelników jest też prezent świąteczny – o starszych i tych nieco młodszych obyczajach bożonarodzeniowych w różnych regionach Polski można przeczytać w artykule „Kiedy bombka zastąpiła świat”.

„Uniwersytet Warszawski” dostępny jest w wydaniu elektronicznym oraz papierowym. Jego egzemplarze można znaleźć na uniwersyteckich wydziałach. Rozkładane są też w Pałacu Kazimierzowskim, dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej oraz Auditorium Maximum.