23 maja Uniwersytet Warszawski gościł prof. Ralpha Nurnbergera, amerykańskiego eksperta w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

23 maja w Sali Balowej pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbył się wykład prof. Ralpha Nurnbergera, wybitnego specjalisty w zakresie stosunków międzynarodowych, który przez wiele lat zajmował wysokie stanowiska w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

– Serdecznie witam prof. Ralpha Nurnbergera, wieloletniego doradcę prezydentów Stanów Zjednoczonych, a w szczególności wiceprezydenta Ala Gore’a. Prof. Nurnberger był związany z Uniwersytetem Georgetown, miejscem kształcenia wielu dyplomatów, spośród których część odwiedziła Uniwersytet Warszawski. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy Pana gościć i wysłuchać wykładu na temat aktualnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych– powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

W swoim wystąpieniu „American elections – what can we expect?” prof. Nurnberger przedstawił najważniejsze informacje związane z wyborami prezydenta oraz członków Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nakreślił także historyczne uwarunkowania obowiązującego systemu wyborczego oraz współczesne wyzwania dla amerykańskiej demokracji związane z tworzeniem okręgów wyborczych oraz kwestią finansowania kampanii polityków. W nawiązaniu do historii powstawania amerykańskiej konstytucji badacz podkreślił również wielką wagę uchwalenia niewiele późniejszej Konstytucji 3 maja.

Po wykładzie nastąpiła seria pytań do eksperta.  – Jestem zdumiony jak wspaniale przemyślane są wasze pytania. Każde z nich pokazuje ogromną wiedzę o amerykańskiej polityce – podkreślił prof. Ralph Nurnberger.