25 października odbędzie się kolejny wykład w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”. Tym razem w roli prelegenta wystąpi prof. Maciej Lewenstein, specjalista w zakresie fizyki statystycznej i optyki kwantowej, doktor honoris causa UW.

Wykład pt. „Abstrakcja w nauce i sztuce. Od kwantowych symulatorów do improwizowanej muzyki” to okazja do poznania pojęcia abstrakcji zarówno z perspektywy matematycznej, jak i w powiązaniu ze światem muzyki. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., na czym polega abstrakcja w procesie fizycznego modelowania. Dzięki pasji i wiedzy prelegenta, a także akompaniamentowi zespołu „Spontaneous Chamber Music” będą też mieli szansę poznania najnowszych trendów w muzyce współczesnej.

 

Prof. Maciej Lewenstein to wielokrotnie nagradzany znawca optyki i informacji kwantowej. W swojej pracy badawczej porusza też tematy związane z fizyką statystyczną oraz sieciami neuronowymi. Studia ukończył na Wydziale Fizyki UW. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda, w Centrum Badań Jądrowych w Saclay, jak również na Uniwersytecie w Hanowerze. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Fotonicznych (ICFO) w Barcelonie. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Dwukrotnie zdobył ERC Advanced Grant. Przyznano mu też wiele prestiżowych wyróżnień za działalność naukową, m.in. nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2016 roku został doktorem honoris causa UW.

 

Podczas wykładu poświęconego abstrakcji towarzyszyć mu będzie zespół „Spontaneous Chamber Music” zajmujący się muzyczną improwizacją i spontanicznym tworzeniem muzyki kameralnej. Tworzą go Patryk Zakrocki i Marcin Olak.

 

Seria „Zapytaj fizyka” to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki UW.

 

Wykład zatytułowany „Abstrakcja w nauce i sztuce. Od kwantowych symulatorów do improwizowanej muzyki” odbędzie się 25 października o godz. 17.15 w siedzibie Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5, sala 0.03).

 

Szczegółowe informacje>>