„Ustroje a warunki życia w kraju” to tytuł kolejnego wystąpienia w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Tym razem prelegentem będzie ekonomista, prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej.

Prof. Leszek Balcerowicz jest ekonomistą specjalizującym się m.in. w teorii systemów gospodarczych. Jego zainteresowania badawcze obejmują takie zagadnienia jak zróżnicowanie ustrojów, transformacja gospodarcza czy ekonomia wolnego rynku. Jest profesorem uczelni w Katedrze Międzynarodowych Studiów Porównawczych Szkoły Głównej Handlowej, członkiem krajowym korespondentem Wydziału II Historyczno-Filozoficznego PAU i członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

 

Pełnił liczne funkcje publiczne, zajmując m.in. stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, ministra finansów oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego. Był głównym realizatorem reform społeczno-gospodarczych w Polsce, które rozpoczęły się w 1990 roku.

 

Prof. Leszek Balcerowicz został wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Orła Białego. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, a także licznych innych uczelni w kraju i za granicą.

 

21 stycznia (wtorek) wystąpi jako prelegent w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Temat spotkania to „Ustroje a warunki życia w kraju”.

 

Wydarzenie odbędzie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Wstęp wolny.

 

Będzie to czwarte w trwającym roku akademickim i 152. ogółem spotkanie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Został on zainicjowany w październiku 2000 roku wykładem prof. Bronisława Geremka pt. „Klęski i sukcesy Europy”. Każdego roku akademickiego, od października do maja, odbywa się jeden wykład miesięcznie. Prelegentami są naukowcy, politycy, osoby związane ze światem kultury i sztuki, jak również duchowni.

 

„8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” na Facebooku >>