Drużyna studentów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w Foreign Direct Investment International Arbitration Moot, międzynarodowym konkursie typu moot court, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt drużyn uniwersyteckich z całego świata. To pierwsza wygrana drużyny z kraju nieanglojęzycznego w historii konkursu oraz jednocześnie najbardziej znaczący sukces polskiej uczelni w wydarzeniu tej rangi.

 

Tegoroczny konkurs odbył się w dniach 24–26 października na Pepperdine University w Kalifornii. Drużyna UW, którą reprezentowali Dominika Jędrzejczyk, Aleksandra Orzeł, Katarzyna Lubianiec, Marek Szolc i Wojciech Rzepiński, pokonała m.in. drużyny z King’s College London, Harvard University, National Law University Jodhpur, Seoul National University, Uniwersytetu Jagiellońskiego i New York University. Poza nagrodą za wygraną w finale konkursu zespól otrzymał nagrody za drugie miejsce w łącznej klasyfikacji za pisma procesowe oraz wystąpienia ustne, a także drugą nagrodę za najlepsze pismo procesowe powoda. Natomiast Dominika Jędrzejczyk zdobyła tytuł najlepszego mówcy.

 

Startujące w konkursie drużyny wcieliły się w role zespołu pełnomocników reprezentujących w fikcyjnym sporze inwestycyjnym powoda – inwestora oraz państwo pozwane przed międzynarodowy trybunał arbitrażowy. Na pierwszym, pisemnym, etapie zespoły przygotowywały pisma procesowe dla obu stron sporu. Etap ustny był symulacją rozprawy przed trybunałem arbitrażowym. Rolę arbitrów pełnili uznani praktycy i profesorowie prestiżowych uczelni z całego świata. Półroczne przygotowania studentów UW sprawiły, że po serii ośmiu wyrównanych i wymagających pojedynków zdobyli nagrodę Skadden Arps Trophy 2014.