„Matura z historii z WH UW”, „WOS w pigułce” oraz „Geolove” to zajęcia, które prowadzą nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Warszawskiego dla licealistów przygotowujących się do matury. Wszystkie zajęcia prowadzone są online, głównie w formie wykładów.

„Matura z historii z WH UW” to cykl pięciu spotkań online, podczas których studenci i doktoranci Wydziału Historii opowiedzą o najważniejszych wydarzeniach pięciu epok historycznych od starożytności aż po XX wiek. Wykłady transmitowane będą na żywo na kanałach społecznościowych Wydziału Historii.

– Chociaż akcja prowadzona jest na Wydziale już od wielu lat, w ubiegłym roku pierwszy raz zorganizowana była zdalnie. Rok temu w spotkaniach online wzięło udział około tysiąca osób z całego kraju – mówi Agata Ignatowicz-Bocian z Wydziału Historii UW.

Przed egzaminami maturalnymi Wydział Historii planuje zorganizować również spotkania stacjonarne.

Więcej informacji o powtórkach z historii dla maturzystów znajduje się na stronie Wydziału Historii UW.

WOS w pigułce

Od połowy marca Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na swoim kanale społecznościowym udostępni maturzystom nowy 10-odcinkowy cykl wykładów „WOS w pigułce”. Tak jak w poprzedniej edycji, zajęcia prowadzone będą we współpracy wykładowców z dwóch jednostek uczelni: Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych – 7 wykładów oraz Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego – 3 wykłady.

Lista wykładów w ramach cyklu „WOS w pigułce”:

• Modele ustrojowe państw demokratycznych;
  • Najnowsza historia polityczna Polski po 1989 roku;
  • Media i opinia publiczna;
  • UE w czasach zmian i niepewności w stosunkach międzynarodowych;
  • System prawny UE;
  • Współczesny terroryzm;
  • Migracje i procesy migracyjne;
  • System Instytucjonalny UE;
  • Problemy globalne;
  • Podstawowe instytucje prawa cywilnego i karnego.

Od połowy marca 10-odcinkowy kurs maturalny „WOS w pigułce” dostępny będzie na kanale YouTube WNPiSM  >>

– Od ponad 10 lat Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje maturzystów do matury z wiedzy o społeczeństwie. Przed pandemią bardzo popularny był nasz nocny cykl wykładów „WNPISM uczy WOS-u nocą”,  prowadzonych nawet do godz. 3.00 nad ranem – mówi Jakub Nowotarski z WNPiSM UW.

W zeszłym roku największe zainteresowanie wśród maturzystów wzbudziły wykłady: „Władza wykonawcza” prowadzony przez dr. hab. Tomasza Słomkę, „ONZ – cele, metody działania, organy”, który poprowadziła dr hab. Dorota Heidrich, oraz „Prawa człowieka” zaprezentowany przez dr. Marcina Mrowickiego.

praWOStart

To projekt organizowany przez Wydział Prawa i Administracji UW. Od 21 do 29 marca odbędzie się 9 warsztatów i wykładów online, przygotowujących do matury z WOS-u, które odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom oraz będą transmitowane na kanale YouTube.

Tegoroczne tematy cyklu praWOStart:

• społeczeństwo,
  • prawo jako system norm,
  • organizacje międzynarodowe,
  • Unia Europejska,
  • ustrój polityczny,
  • gospodarka,
  • prawa człowieka,
  • prawo cywilne i rodzinne,
  • prawo karne.

Więcej informacji >>

„Geolove” – powtórka do matury z geografii

Od 30 marca do 29 kwietnia Wydział Geologii UW organizuje cykl 18 wykładów, podczas których maturzyści będą mogli usystematyzować wiedzę z geografii. Naukowcy opowiedzą m.in. o tym, jak zbudowana jest Ziemia, jak zbudowane są góry, w jaki sposób powstają skały. Poruszone zostaną tematy związane z wulkanami, lodowcami i lądolodami, osuwiskami czy zasobami wodnymi.

Szczegółowy harmonogram wykładów znajduje się na stronie Wydziału Geologii UW.