Uniwersytet Warszawski przygotował projekt mający na celu wsparcie studentów ze spektrum autyzmu. Na czym polegają zaliczenia i egzaminy? Gdzie zgłosić się po wsparcie? Na te pytania ma odpowiedzieć poradnik stworzony przez ekspertów z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych i Wydziału Psychologii UW.

W efekcie współpracy specjalistów z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW oraz z Wydziału Psychologii UW powstał poradnik „Autism & Uni UW” – uniwersytecka strona internetowa zawierająca informacje dla studentów ze spektrum autyzmu, szczególnie tych, którzy rozpoczęli naukę na uczelni.

 

Można w nim znaleźć m.in. praktyczne wskazówki na temat życia akademickiego, informacje dotyczące możliwości uzyskania wsparcia na UW oraz wywiady z wykładowcami i konsultantami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

 

Projekt jest adaptacją anglojęzycznej publikacji przygotowanej przez Leeds Beckett University. Poradnik został dostosowany do warunków polskich i realiów Uniwersytetu Warszawskiego przez zespół w składzie: dr Mateusz Płatos (Wydział Psychologii UW i BON UW), Katarzyna Płucienniczak (BON UW), Iwona Nowakowska (BON UW) oraz prof. Ewa Pisula (Wydział Psychologii UW).

 

– Osoby ze spektrum autyzmu chcą być przygotowane na wyzwania związane z nowym środowiskiem, jakim jest uniwersytet. Na czym polegają zaliczenia i egzaminy? Gdzie zgłosić się po wsparcie? Na te pytania ma odpowiedzieć nasz poradnik ­– mówi dr Mateusz Płatos, specjalista ds. spektrum autyzmu i koordynator prac nad publikacją.

Poradnik „Autism & Uni UW” dostępny jest na stronie www.poradnik.bon.uw.edu.pl.

Poradnik „Autism & Uni UW” powstał w ramach projektu „Uniwersytet dla wszystkich – Level up” (nr POWR.03.05.00-00-A067/19-00) realizowanego przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW. W projekcie zaplanowano 6 zadań, które mają na celu dostosowanie infrastruktury, usług oraz oferty Uniwersytetu Warszawskiego do potrzeb różnych grup osób z niepełnosprawnościami.

 

– Poradnik jest częścią szerszego zadania, którym jest rozwinięcie oferty BON UW skierowanej do studentów ze spektrum autyzmu – mówi Iwona Nowakowska, koordynator merytoryczny w projekcie „Uniwersytet dla wszystkich – Level up” dodając – Mamy nadzieję, że poradnik będzie stanowił źródło wiedzy na temat tego, jak wygląda życie uniwersyteckie i pomoże studentom.

 

Zespół ekspertów zaprasza studentów identyfikujących się jako osoby ze spektrum autyzmu do podzielenia się własnymi historiami związanymi ze studiowaniem. Zgłoszenia można przesyłać na adres: mateusz.platos@psych.uw.edu.pl. Opinię dotyczącą treści poradnika można wyrazić także za pomocą ankiety >>