12 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowano działalność  Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich. To wspólne przedsięwzięcie UW i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Uroczysta konferencja inaugurująca rozpoczęcie działalności Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich odbyła się 12 grudnia na Wydziale Zarządzania (WZ) Uniwersytetu Warszawskiego. Nowa jednostka powstała głównie po to, by rozpowszechniać wiedzę na temat ruchu olimpijskiego oraz zarządzania sportem w Polsce.

– Potrzebujemy wysokiej jakości badań nad olimpizmem, a Centrum, którego działalność właśnie zainaugurowaliśmy, będzie stanowiło swego rodzaju platformę wymiany spostrzeżeń – również na temat tego, w jakim kierunku powinien rozwijać się sport akademicki – mówił  prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW i prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Transfer wiedzy i współpracy

– Zadaniem Centrum będzie przede wszystkim stwarzanie możliwości transferu wiedzy oraz współpracy pomiędzy środowiskiem sportowym i naukowym. Chcemy m.in. stworzyć program studiów magisterskich z zarządzania sportem, które najprawdopodobniej uruchomimy w 2025 roku – mówił podczas inauguracji działania jednostki jej  dyrektor  dr Grzegorz Botwina z Wydziału Zarządzania UW, dodając: – Ważna jest też kwestia współpracy międzynarodowej. Działamy wspólnie z innymi centrami w Europie i na świecie, ale też uniwersytetami, przedstawicielami ministerstw oraz agencji rządowych odpowiedzialnych za sport.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Wydział Zarządzania UW oraz Polski Komitet Olimpijski wzięli udział przedstawiciele świata sportu i edukacji, władze UW i WZ UW, a także olimpijczycy.

W trakcie trzech paneli dyskusyjnych rozmawiano m.in. o roli edukacji w sporcie i możliwych ścieżkach kształcenia przyszłych menedżerów sportu, dwutorowej karierze sportowców, a także dobrym zarządzaniu w sporcie.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Edukacji i Nauki.