16 maja w Teatrze Królewskim w Łazienkach odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii naukowej. Wyróżnione prace prezentowane są na ogrodzeniu Łazienek Królewskich do 5 czerwca.

Zdjęcia prezentowane w galerii plenerowej Łazienek wykonane zostały przez studentów, doktorantów i pracowników UW. Wybrano je spośród 300 propozycji nadesłanych na Jubileuszowy Konkurs Fotografii Naukowej. Dotyczą badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim wraz z ich krótkim opisem. Można zobaczyć m.in.: jak lewituje nadprzewodnik, fotografie Drogi Mlecznej wykonane w Chile, liść świecący na niebiesko z powodu nierównego rozłożenia w nim cynku (fot. powyżej), egipską mumię kota, grafen wyhodowany na podłożu miedzianym lub świat widziany w podczerwieni.

 

– Wszyscy wiedzą, że nauka jest mądra, ale my chcemy jeszcze dodatkowo pokazać, że jest ona piękna. Miejsce ekspozycji jest niezwykle prestiżowe, wydaje się, że to spełnienie marzeń o zaistnieniu w przestrzeni publicznej. Nie tylko dlatego, że Łazienki Królewskie odwiedza wiele osób, ale również dlatego, że jest to wyjątkowe otoczenie do prezentowania wystawy – mówiła prof. Anna Giza, prorektor UW.

 

– To tutaj zaczęła się myśl Oświecenia, za czasów panowania Stanisława Augusta nastała myśl reformatorska. Wydaje się, że Uniwersytet to spełnienie marzeń Stanisława Augusta o tym, żeby szkolić, uczyć, edukować społeczeństwo – mówiła Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich.

 

Fotografia jest trochę młodsza od Uniwersytetu. W 1839 roku Jędrzej Radwański, fizyk, jako pierwszy wykonał w Polsce zdjęcie metodą dagerotypii i pokazał je właśnie na Uniwersytecie. – Teraz mamy 2016 rok i próbę opisania dokonań Uniwersytetu poprzez medium, które jest dosyć łatwo odbierane – mówił Andrzej Zygmuntowicz z Zakładu Genologii i Fotografii UW, kurator wystawy. – Otaczają nas obrazy banalne, reklamowe, proste przekazy, które nie zatrzymują się w naszej pamięci. Jeśli udacie się państwo na spacer wzdłuż ogrodzenia Łazienek Królewskich sądzę, że będziecie mieli fascynujące przeżycie naukowe – dodał.

 

 

Lista laureatów

I nagroda – Karol Fijałkowski za pracę „Lewitacja nadprzewodnika”.

II nagroda (dwie równorzędne) – Jakub Kierdaszuk za zestaw czterech prac (wykonanych z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego) oraz Jan Skowron za zestaw prac „Droga Mleczna”.

III nagroda (dwie równorzędne) – Izabela Poniatowska za zestaw dwóch prac o książkach oraz Aleksandra Weremczuk i Bohdan Paterczyk za pracę „Nekroza liścia”.

Wyróżnienie honorowe – Piotr Girdwoyń za pracę „Badanie autentyczności podpisu”.

 

Jury: dr Andrzej Świetlik (Związek Polskich Artystów Fotografików, przewodniczący), Krystyna Jędrzejewska-Szmek (Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Żak (Uniwersytet Warszawski, Związek Polskich Artystów Fotografików).